Kwiaty cebulowe - pielęgnacja, sadzenie, gatunki

Kwiaty cebulowe mogą zarówno zdobić rabaty w ogrodach, jak i rosnąć w doniczkach na parapecie. Niektóre gatunki zakwitają wczesną wiosną i są oznaką, że przyroda właśnie budzi się do życia. Co warto wiedzieć o pielęgnacji kwiatów cebulowych?

Kwiaty cebulowe w zależności od gatunku mogą zakwitać od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Popularnym wyborem wśród ogrodników są m.in. tulipany, krokusy, hiacynty, mieczyki, dalie oraz przebiśniegi. 

Lista potrzebnych produktów:

Stanowisko dla kwiatów cebulowych wieloletnich

Kwiaty cebulowe mogą kwitnąć na tym samym stanowisku co roku, wiosną lub latem. Większość z nich po przekwitnięciu jesienią można z powodzeniem przesadzać na nowe miejsce, tym samym zmieniając kompozycje rabatowe. Jakie stanowisko będzie dla roślin cebulowych najkorzystniejsze? Wiele gatunków dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych lub półcienistych. Wymagają również gleby żyznej, próchniczej i przepuszczalnej. Podłoże powinno być wilgotne, zwłaszcza w okresie kwitnienia, nie wolno jednak dopuszczać do sytuacji, w której woda zalega w glebie.

Kiedy sadzić kwiaty cebulowe?

W zależności od momentu kwitnienia rośliny cebulowe sadzi się jesienią lub wiosną. Kwiaty wiosenne, takie jak tulipany, krokusy, szafirki, przebiśniegi, czosnki ozdobne i cebulice syberyjskie, do gruntu wysadza się w okresie od września do listopada. Jeśli jesień jest ciepła, a zimowe mrozy długo nie nadchodzą, cebulki można sadzić nawet w grudniu. Kwitnące wiosną rośliny mogą zimować w gruncie, nie trzeba ich wykopywać i przechowywać w domu. Cebule, które zakwitają latem, sadzi się pod koniec kwietnia i na początku maja – zaliczają się do nich m.in. mieczyki, begonie, frezje, eukomisy, galtonie, ismeny, jaskry, krokosmie, liatry lilie i kanny. Gatunki te nie zimują w gruncie, dlatego po przekwitnięciu wymagają wykopania i ponownego zasadzenia wiosną. Czerwiec jest ostatnim momentem na sadzenie kwiatów cebulowych, których okres kwitnienia przypada na lato i jesień. Kwitnące późną jesienią zimowity i jesienne krokusy można sadzić już w sierpniu.

Jak sadzić kwiaty cebulowe?

Stanowisko dla kwiatów cebulowych trzeba wcześniej starannie przygotować. Należy je odchwaścić, a następnie przekopać przy pomocy szpadla i grabi. Warto również wymieszać podłoże z kompostem i ewentualnie piaskiem, który zbyt gliniastą glebę zamieni w lżejszą i bardziej przepuszczalną. Warto miejsce do sadzenia wzbogacić piaskiem dla lekkości, kompostem dla przepuszczalności i torfem do zakwaszenia. Gdy woda trudno wsiąka na danym terenie to należy koniecznie przygotować drenaż, ponieważ cebule w zbyt mokrych warunkach szybko gniją

Można sadzić po kilka sztuk cebulek w jednej jamie lub każdą z nich w osobnym dołku (głębokość dołów powinna być trzykrotnie większa od cebulki). Należy umieszczać je we wgłębieniach w regularnych odstępach. Warto przy tym zwrócić uwagę, żeby kwiaty cebulowe wysokie znajdowały się bardziej w głębi, a te niższe – na skraju rabaty. Gatunki roślin cebulowych z powodzeniem można mieszać. W grupie dobrze prezentują się delikatne kwiaty, np. krokusy, przebiśniegi i szafirki. Po posadzeniu cebulek należy przysypać je ziemią i obficie podlać.

Kwiaty cebulowe w doniczkach

Tego typu rośliny z powodzeniem można uprawiać także w doniczkach w domu. Doniczkowe kwiaty cebulowe sadzi się tak samo jak klasyczne. Przykładowo, cebule krokusów czy tulipanów należy jesienią wstawić do doniczki z ziemią kwiatową, aby wczesną wiosną zakwitły i ozdobiły stół, balkon lub parapet. W lutym lub marcu można również kupić gotowe sadzonki kwiatów cebulowych, które będą pięknie kwitły w domu.

Cebule narcyzów i hiacyntów można pędzić, czyli zmuszać do wcześniejszego kwitnienia zimą. Należy umieścić je w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu oraz przenieść do wnętrza, gdy zaczną wypuszczać pędy. Jeśli marzysz o kompozycji składającej się z wielu gatunków to wybierz głęboką donicę. Następnie układaj w niej cebule warstwami. Umieść najniżej te cebule, które kwitną najpóźniej.

Jak pielęgnować kwiaty cebulowe?

Pielęgnacja kwiatów cebulowych nie jest specjalnie trudna, polega przede wszystkim na podlewaniu i nawożeniu. Oprócz tego niektóre gatunki wymagają wykopania z ziemi i zimowania w cieplejszych warunkach. Już w marcu i kwietniu można zasilić nawozem wieloskładnikowym tulipany, narcyzy i hiacynty. W czasie kwitnienia rośliny cebulowe wiosenne należy regularnie podlewać, a po przekwitnięciu usunąć im główki. Dzięki takiemu zabiegowi nie będą tracić energii na wytwarzanie nowych gniazd nasiennych, a cała energia z promieni słonecznych zasili cebule w gruncie.

W czerwcu, kiedy wiosenne kwiaty przekwitną, trzeba usunąć główki i zaprzestać podlewania. W lipcu powinny zakwitnąć takie rośliny cebulowe jak mieczyki czy dalie. W celu przedłużenia ich kwitnienia należy usuwać przekwitłe kwiatostany. Te gatunki muszą być podlewane co kilka dni, a w czasie susz i upałów nawet codziennie. W lipcu i sierpniu można je zasilić nawozem wieloskładnikowym. We wrześniu po pierwszych przymrozkach wykopuje się cebulki kwiatów, które nie zimują w gruncie – to m.in. dalie, mieczyki i begonie. Przechowuje się je zakopane pod piaskiem w koszach lub pojemnikach w ciemnym i niezbyt ciepłym miejscu.