Borówka amerykańska jest niewielkim krzak, który często gości w ogrodach i sadach. To propozycja dla gospodarzy uwielbiających zajmować się krzewami owocowymi wydającymi smaczne, zdrowe plony. Wszystkie krzewy i drzewa powinny być regularnie przycinane. Jak umiejętnie podciąć delikatne pędy borówki i kiedy to robić?
Zadbany ogród cieszy swoim wyglądem i obfitymi plonami. Jeśli rośnie w nim borówka amerykańska i zależy nam na corocznych zbiorach jej owoców, musimy przywiązywać dużą wagę do jej pielęgnacji. Jednym z najważniejszych zadań jest przycinanie borówek. Powinniśmy korzystać z odpowiedniego sprzętu, a także pamiętać o cięciu krzewów o odpowiedniej porze roku. Ogromne znaczenie ma też wiek krzewu. Jak i kiedy przycinać borówkę amerykańską? Sprawdźmy!
Lista potrzebnych produktów:
Przycinanie borówki po posadzeniu
Okresowe przycinanie pędów krzewów i drzew to zabieg pielęgnacyjny, który dotyczy niemal wszystkich sadzonek owocowych. Wielu ogrodników postrzega cięcie borówek amerykańskich jako gwarancję coraz lepszych plonów. To niezwykle istotna kwestia – borówka jest cennym owocem, który słynie nie tylko ze swoich walorów smakowych, lecz także właściwości zdrowotnych.
Po zakupie swojej pierwszej sadzonki borówki amerykańskiej powinniśmy od razu zadbać o jej kondycję. Po posadzeniu krzewu we właściwym miejscu warto przyciąć pędy. Chociaż borówka nie jest szybko i gęsto rozwijającym się krzewem, musimy pamiętać o regularnym podcinaniu poszczególnych pędów. Po odpowiednim prześwietleniu i przycięciu borówki wydają dużo bardziej obfite plony.
Istotnym zabiegiem u borówki w pierwszym roku uprawy jest usunięcie kwiatostanów. Dzięki temu, że rośliny nie owocują, to są stymulowane do intensywnego wzrostu wegetatywnego. To przyniesie korzyści w kolejnych latach uprawy.
Przycinanie borówki amerykańskiej to nietrudne zadanie, którego powinien podjąć się każdy gospodarz. Dzięki podcięciu starych lub chorych pędów krzew nie musi wkładać dużo energii w to, by utrzymać wszystkie pędy, bo skupia się tylko na tych zdrowych. Cięcie borówki sprzyja także utrzymaniu jej w odpowiedniej formie – po zabiegu krzew owocowy wygląda schludnie i zdrowo.
Po cięciu borówki krzewy powinny uzyskać kształt litery V. To ułatwia doświetlenie wnętrza rośliny. Optymalną liczbą jest 7-8 głównych pędów szkieletowych. Dzięki temu owoce dobrze się wybarwiają i mają właściwy smak. Gdy zagęszczenie jest zbyt duże, to istnieje ryzyko rozwinięcia się choroby grzybowej – szarej pleśni.
Sprzęt i środki ostrożności
Jak przycinać borówkę amerykańską? Przed przystąpieniem do tego zadania powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, który pozwoli nam skutecznie usunąć niepotrzebne pędy. Podstawowym narzędziem jest sekator. Nie musimy kupować wersji z rączką teleskopową – borówka amerykańska jest krzewem niedużym i niskim, a dostęp do poszczególnych pędów jest łatwy.
Wszystkie prace przy drzewach czy krzewach wymagają nałożenia specjalnych rękawic ogrodniczych. Dzięki nim nie będziemy martwić się o bolesne otarcia, ukłucia czy zacięcia. Ważne jest też umycie lub zdezynfekowanie sekatorów przed przycinaniem borówki. Jeśli użyjemy brudnych narzędzi, możemy zakazić krzew. Warto rozważyć zakup specjalistycznej maści, która ochroni roślinę przed chorobami i zakażeniem.
Hodując krzewy borówki amerykańskiej, powinniśmy pamiętać o tzw. cięciach sanitarnych. Wykonuje się je co roku i polegają na dokładnym prześwietleniu poszczególnych pędów i niewielkim ich skróceniu. Ten zabieg wpłynie pozytywnie na zdrowie i kondycję krzaków borówki, a także uchroni je przed niebezpiecznymi chorobami.
Kiedy ciąć borówkę?
To pytanie, które nurtuje każdego pasjonata natury. Pierwsze cięcie, jak wspomniano wcześniej, powinniśmy wykonać zaraz po posadzeniu krzewu. Następne czeka nas dopiero za rok. Dwuletnim borówkom musimy skrócić pędy do 3 pąka nad ziemią. Pozbywamy się też uschniętych i chorych gałązek.
W odróżnieniu od innych drzew i krzewów owocowych borówki amerykańskie są naprawdę łatwe w utrzymaniu. Możemy je przycinać praktycznie o każdej porze roku. Świetnym rozwiązaniem będzie cięcie pędów borówki po zbiorach, czyli w lecie. Dobrą alternatywą może być też przeprowadzenie zabiegu wiosną lub jesienią. Co ciekawe, zima to także odpowiedni okres na przycinanie borówki!
Idealnym momentem na cięcie borówki jest luty. Nie powinniśmy jednak przycinać krzewów owocowych podczas silnych mrozów, bo to okres wegetacji rośliny. Dlaczego warto podcinać borówkę zimą? To świetna okazja do tego, by skutecznie prześwietlić wszystkie pędy, a także zdiagnozować, które z nich będą rosły dalej, a które są przemarznięte. Pod koniec zimy i na początku wiosny możemy zauważyć zawiązujące się pąki kwiatowe – przycinać borówkę można do momentu ich rozkwitu.
Zbyt późne cięcie opóźnia też wyrastanie młodych pędów, co osłabia krzewy. Jesień to gorsza pora na cięcie borówki. Rozpoczęcie cięcia od razu po zbiorach, a przed zakończeniem wegetacji, może pobudzić rośliny do ponownego wzrostu, co jest niekorzystne. Przyrosty wtórne często niszczą pierwsze jesienne przymrozki. Wtedy niezbędnym zabiegiem wiosną jest cięcie.