Kwitnienie smagliczki nadmorskiej przypada na okres od maja do sierpnia. Roślina najczęściej ma białe, niekiedy różowe lub fioletowe kwiaty o delikatnej woni. Smagliczkę można uprawiać na rabacie lub w pojemnikach. Dowiedz się, jak ją pielęgnować i kiedy wysiewać.
Smagliczki nadmorskie to bardzo atrakcyjne kwiaty, które można uprawiać nie tylko na niskich rabatach, lecz także w pojemnikach na balkonie, tarasie lub parapecie okiennym. Ich zwisające formy będą stanowić niebanalną alternatywę dla popularnych pelargonii lub surfinii.
Lista potrzebnych produktów:
Smagliczka nadmorska – charakterystyka
Smagliczka nadmorska, nazywana też lobularią nadmorską, to roślina jednoroczna, która dorasta zazwyczaj do 30 cm. Należy do rodziny kapustowatych i pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego.
Ma zwarty pokrój i pokryte meszkiem lancetowate liście. Charakterystyczną ozdobą smagliczki nadmorskiej są drobne i liczne kwiaty o średnicy ok. 0,5 cm. Kwiaty są drobne, gwiazdkowate. Zebrane w grona i złożone z czterech płatków najczęściej mają białą barwę, jednak można spotkać się również ze smagliczkami kwitnącymi na fioletowo lub różowo. Wytwarzają delikatny miodowy zapach, który nęci pszczoły i inne owady zapylające. Jest więc rośliną miododajną.
Smagliczkę nadmorską najczęściej sadzi się na niskich rabatach, obwódkach lub skalniakach. Jej drobne białe kwiaty mogą tworzyć efektowne dywany kwiatowe. Rośliny te dobrze sprawdzają się również w uprawie w pojemnikach i donicach. Na balkonie lub tarasie szczególnie atrakcyjnie będzie prezentować się zwisająca odmiana smagliczki, którą warto wyeksponować w donicy umieszczonej na balustradzie lub parapecie. Roślina doskonale komponuje się z innymi niskimi kwiatami, takimi jak werbeny, aksamitki, niskie floksy lub też szałwie błyszczące.
Smagiczka doskonale nadaje się do obsadzania przedogródków, tzn. miejsc między ogrodzeniem działki a drogą. Ponadto ładnie prezentuje się przy drzwiach wejściowych i wokół elementów małej architektury.
Ta roślina pasuje do różnych rodzajów ogrodów: angielskich, wiejskich, naturalistycznych i nowoczesnych.
Wysiew i uprawa smagliczki nadmorskiej
Smagliczkę nadmorską uprawia się z nasion wysiewanych wprost do gruntu. Przed wysiewem warto odpowiednio przygotować stanowisko dla rośliny. W tym celu należy usunąć chwasty, przekopać ziemię szpadlem i starannie rozpulchnić oraz wyrównać grabiami. Nasiona smagliczki można wysiewać w dwóch terminach. Najczęściej robi się to w okresie wiosennym (w kwietniu lub maju), ale możliwy jest również wysiew jesienny (we wrześniu lub październiku). Roślina wysiana jesienią zakwitnie już wiosną następnego roku.
Smagliczka nadmorska rozmnaża się sama z nasion. Nie stanowi to jednak problemu, gdyż nie zachwaszcza ogrodu. Po przekwitnięciu roślina zamiera, ale jej nasiona dobrze zimują w gruncie.
Smagliczka nadmorska – wymagania i pielęgnacja
Smagliczka nadmorska nie jest wymagająca w uprawie, dlatego z jej pielęgnacją poradzi sobie większość amatorów ogrodników. Warto zapewnić tej roślinie stanowisko słoneczne, ewentualnie półcieniste. Najobficiej jednak będzie kwitła posadzona w słońcu. Preferuje glebę żyzną, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym. Przygotowując dla niej stanowisko, powinno się przekopać ziemię wraz z kompostem, choć smagliczka poradzi sobie również w glebie mniej urodzajnej.
Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w uprawie smagliczki nadmorskiej to podlewanie i przycinanie. Roślina lubi lekko wilgotne podłoże, dlatego warto nawadniać ją umiarkowanie, a w czasie suszy nieco zintensyfikować tę czynność. Smagliczki nie wymagają stosowania nawozów, jeśli jednak rosną na słabej glebie, zabieg nawożenia można wykonać dwa razy w trakcie wegetacji. Smagliczkę nadmorską możesz uprawiać w podłożu wzbogaconym obornikiem. Dzięki niemu zwiększy się produkcja próchnicy. Odpowiednie będą preparaty do roślin kwitnących. Chociaż rośliny nie trzeba przycinać, warto to robić, gdyż zabieg ten pobudzi ją do wypuszczenia nowych pędów i ponownego kwitnienia. Cięcie można wykonać przy pomocy ostrych nożyc ogrodowych 7 tygodni od zakwitnięcia.