Tawułki arendsa - uprawa i pielęgnacja

Tawułki Arendsa są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach ze względu na wyjątkowo atrakcyjne, puszyste kwiatostany i pierzaste liście. Mogą być uprawiane nawet w miejscach wilgotnych i zacienionych. Podpowiadamy, co jeszcze warto wiedzieć o uprawie tawułki Arendsa.

Tawułki Arendsa to wieloletnie rośliny, które długo kwitną – od początku lata do wczesnej jesieni. Zdobią ogród pięknymi kwiatami w kolorach bieli, różu lub czerwieni. Warto wybierać dla nich miejsca cieniste i towarzystwo roślin, które również lubią cień. Tawułki będą dobrze się czuły posadzone obok paproci, żurawek czy funkii. Byliny można uprawiać zarówno na rabacie, jak i w donicach tarasowych lub balkonowych. Doskonale prezentują się też posadzone w pobliżu oczka wodnego.

Lista potrzebnych produktów:

Tawułka Arendsa – charakterystyka

Tawułka Arendsa to bylina wieloletnia należąca do rodziny skalnicowatych i pochodząca z Azji. Zależnie od odmiany roślina osiąga wysokość od 50 do ok. 100 cm. Kwitnie od lipca do września, tworząc piękne kępy kwiatów w różnych kolorach – czerwonym, bordowym, pomarańczowym, łososiowym, różowym, białym. Drobne, pojedyncze kwiaty tawułki zebrane są we wzniesione, puszyste, gęste i sporych rozmiarów kwiatostany. Dużą ozdobą rośliny są również liście – pierzaste, osadzone na sztywnych ogonkach.

Zależnie od odmiany tawułki Arendsa mogą różnić się wysokością, kolorem kwiatów i liści, a nawet czasem kwitnienia. Na niskie rabaty chętnie wybierane są karłowate sadzonki, które osiągają do 30–40 cm wysokości. Niektóre odmiany rośliny mają liście o intensywnie zielonym odcieniu (np. ‘Anita Pfeifer’), inne natomiast wyróżniają się ciemnozieloną barwą (np. ‘Drum and Bass’, ‘Amerika’). Warte uwagi są również tawułki o liściach w kolorze czerwieni, np. ‘Showstar’. Najwcześniej, bo nawet w maju, kwitną tawułki odmiany ‘Flamingo’ i ‘Peach Blossom’, a już w czerwcu potrafią zakwitnąć ‘Anita Pfeifer’, ‘Bumalda’ i ‘Fanal’.

Tawułka Arendsa doskonale czuje się posadzona w wilgotnych parkach i ogrodach, wraz z funkiami, wiązówkami i paprociami. Może być hodowana na kwiat cięty z uprawy gruntowej i przyspieszonej.

Tawułka Arendsa – wymagania i pielęgnacja

Jeśli tawułce Arendsa zapewnimy sprzyjające warunki do rozwoju, jej uprawa raczej nie sprawi problemu. Roślina lubi cieniste, osłonięte od wiatru stanowiska i dość wilgotne podłoże. Optymalna ziemia dla tawułki jest żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Odczyn gleby powinien być lekko kwaśny.

Tawułka Arendsa nie toleruje suszy, dlatego trzeba pamiętać o jej regularnym nawadnianiu (podłoże powinno być stale lekko wilgotne). W okresie suszy i upałów warto podlewać ją nawet codziennie. Te rośliny są umiarkowanie odporne na mróz, dlatego na zimę należy okryć je kopczykiem z kory lub torfu.

W drugim roku uprawy tawułki Arendsa można zacząć ją nawozić. Najlepiej użyć nawozów organicznych, które są dobrze tolerowane przez bylinę, w przeciwieństwie do preparatów mineralnych. Wiosną, zanim tawułka wypuści pędy, powinno się wymieszać z ziemią przefermentowany obornik lub kompost.

Co około 4–5 lat zaleca się przesadzanie tawułki w inne miejsce. Przy okazji warto również odmłodzić bylinę. Dzielenie karp najlepiej przeprowadzać jesienią.

Tawułki Arendsa – jak sadzić? Sekatorem lub nożycami ogrodowymi należy ściąć przekwitłe kwiatostany. Przed zimą przycina się części nadziemne rośliny, tuż przy gruncie.

Tawułki Arendsa – jak sadzić?

Te byliny najczęściej uprawiane są z odrostów korzeniowych, z których uzyskuje się gotowe sadzonki. Dużo rzadziej uprawia się w ogrodzie tawułki z nasion. Kłącze powinno mieć oczko i korzeń, aby mogła z niego wyrosnąć zdrowa roślina. Umieszcza się je w skrzynce z żyznym torfem w dołku o głębokości 10 cm i obficie podlewa. Następnie należy przykryć zasadzone byliny igliwiem lub mchem i umieścić w inspekcie. Wiosną zdejmuje się okrywę i czeka, aż pojawią się pierwsze pędy sadzonki.

Sadzonki tawułki Arendsa przygotowane z kłączy wykopanych jesienią sadzi się na miejsce stałe wiosną. Optymalny rozstaw dla tych roślin to 50 × 25 cm. Najpierw jednak należy zadbać o odpowiednie przygotowanie stanowiska – trzeba je oczyścić, odchwaścić, przekopać szpadlem i wyrównać grabiami.

Tawułka Arendsa – uprawa przyspieszona

Wczesną jesienią należy przygotować rośliny do przyspieszenia kwitnienia. Karpy, które posiadają przynajmniej 6 oczek, posadź do doniczek o średnicy 20 cm i przechowuj w inspekcie, zadołowane w wilgotnym torfie. Gdy nadejdą mrozy, to należy zabezpieczyć je liśćmi lub torfem. Przyspieszanie zaczyna się w lutym. Najpierw temperatura ma wynosić 10 stopni Celsjusza, a potem po ukazaniu liści – 15 stopni Celsjusza. Powinno się cieniować szklarnię. Rośliny zraszaj i podlewaj. Nie możesz ich nawozić. Rośliny przyspieszane od lutego zaczynają kwitnąć po 10 tygodniach.