Jak wykonać szafkę DIY na bizuterię?

Szafka na biżuterię jest znakomitym sposobem na poradzenie sobie z bałaganem i utrzymanie porządku wśród dodatków. Dzięki niej już nigdy nie trzeba będzie tracić dużo czasu na to, aby znaleźć drugi kolczyk lub rozplątać łańcuszek.

Szafka na biżuterię DIY to nie tylko funkcjonalny, lecz także dekoracyjny mebel. Jeśli umieścimy na jej froncie lustro, może optycznie powiększyć przestrzeń. Będzie się prezentować okazale. 

Lista potrzebnych produktów:

  • sklejka;
  • lustro w ramie;
  • haczyki;
  • dwa zawiasy;
  • zamek magnetyczny;
  • wkręty lub gwoździe;

Młotowiertarka akumulatorowa ABH18 N00 Select 71400164000
Młotowiertarka akumulatorowa ABH18 N00 Select 71400164000
Special Price 1 199,00 zł Zamiast 1 348,00 zł

  • uchwyty do zawieszania.

Szafka z lustrem na biżuterię – od czego zacząć?

Jeśli chcemy wykonać szafkę na biżuterię z lustrem, najpierw musimy odwiedzić market z wyposażeniem domowym lub sklep internetowy, gdzie znajdziemy odpowiednie lustro w ramie. Od jego wyboru zależy to, jak ostatecznie będzie wyglądał nasz organizer. Do dyspozycji mamy wiele opcji. Możemy wybrać lustro, którego tafla ma kolor srebrny, brązowy, złoty, niebieski, zielony lub grafitowy. Drugą ważną – a może nawet najważniejszą – decyzją jest to, jaką ramę wybrać. Czy będzie klasycznie i jednolicie wykończona albo z koronkami lub dekoracyjnymi wstawkami? Możliwości są niemal nieograniczone!

Szafeczka na biżuterię – jak ją wykonać?

Kiedy już nabędziemy odpowiednie lustro, musimy zdjąć z niego miarę (zmierzyć wysokość i szerokość za pomocą miarki). Należy wziąć pod uwagę tylko taflę, bez ramy. Wtedy obramowanie stanie się swego rodzaju uchwytem, za który można pociągnąć, by łatwo dostać się do wnętrza mebla. Szafka na biżuterię musi mieć takie same wymiary jak lustro, aby dobrze była przez nie maskowana. Po dokonaniu pomiarów wyrzynarką wycinamy listewki ze sklejki. Jeśli chodzi o głębokość szafki, tak naprawdę może ona być dowolna, zależy jedynie od naszych preferencji. 10 cm głębokości powinno wystarczyć. Biżuteria jest płaska, a trzeba jeszcze wziąć pod uwagę miejsce, w którym umieścimy organizer oraz to, czy tworzymy szafkę na biżuterię wiszącą, czy stojącą. Dodatkowo musimy przygotować listewki, które umieścimy wewnątrz konstrukcji – to na nich zawiesimy później biżuterię. 

Jeżeli nie mamy wyrzynarki lub po prostu nie jesteśmy w stanie odpowiednio jej użyć, możemy skorzystać z usług marketów budowlanych. Po zakupie sklejki sklepu pracownicy szybko przygotują listewki na wymiar. 

Następnym krokiem jest ułożenie dociętych elementów ze sklejki w prostokąt lub kwadrat (w zależności od kształtu zakupionego lustra). W środku konstrukcji umieszczamy dodatkowe listewki, na których będzie wisiała biżuteria. Kiedy już wszystko odpowiednio rozmieścimy, należy wywiercić otwory w listwach wiertarką i połączyć je wkrętami. Można to również zrobić tradycyjnymi narzędziami, czyli młotkiem i gwoździami, ale będzie to mniej trwałe rozwiązanie.

Konstrukcja szafki na biżuterię jest gotowa – co dalej?

Po połączeniu ze sobą elementów konstrukcji całość możemy pomalować – szafeczka stanie się wówczas integralną częścią pomieszczenia i niebanalnym dodatkiem aranżacyjnym. W tym celu musimy zaopatrzyć się w pędzel i farbę, np. akrylową. Warto skorzystać z farby tablicowej, na której można pisać kredą, lub magnetycznej, żeby móc przyczepiać do niej magnesy. 

Kiedy farba wyschnie, będziemy mogli zabrać się za montaż haczyków na listwach, na których umieścimy naszą biżuterię. Wystarczy, że co kilka centymetrów zaznaczymy punkty, gdzie mają się znaleźć haczyki, nawiercimy otwory i wkręcimy je.

Ostatnimi czynnościami, jakie musimy wykonać, jest połączenie lustra w ramie z konstrukcją dwoma zawiasami oraz zamkiem magnetycznym, które przykręcamy wkrętarką. Jeśli ma to być wisząca szafka na biżuterię, na koniec trzeba również zamontować dwa uchwyty do wieszania. 

Szafka na biżuterię to najlepszy sposób na skuteczną organizację dodatków

Zarówno wisząca, jak i stojąca szafka na biżuterię jest świetnym sposobem na utrzymanie porządku w naszych ozdobach. Dzięki niej łańcuszki, bransoletki czy długie kolczyki dłużej zachowają się w dobrym stanie. W końcu będzie można zapomnieć o czasochłonnym procesie rozplątywania naszyjników i poszukiwania drugiego kolczyka lub elementu z kompletu. 

Szafka na biżuterię może również stać się skrytką na klucze lub inne przedmioty, które zawsze chcemy mieć w zasięgu ręki. Możemy ją ulokować w sypialni, salonie lub w przedpokoju. Wszędzie będzie wyglądać estetycznie i komponować się z aranżacją danego wnętrza. Ponieważ wykonujemy ją samodzielnie, jesteśmy w stanie zaprojektować szafeczkę w taki sposób, by w ogóle nie wyróżniała się w pomieszczeniu lub wręcz przeciwnie – stanowiła główną dekorację.

Dowiedz się też: Jak zrobić regał z drewnianych skrzynek?