Jak zrobić kompas z magnesu?

Każdy dobrze zna zasadę działania kompasu, a jego budowa nie jest szczególnie skomplikowana. Warto ją znać, ponieważ, kiedy przebywa się w terenie, może zdarzyć się nieprzewidziana, awaryjna sytuacja. Skorzystanie z tego przyrządu będzie wówczas niezbędne do znalezienia drogi.

Samodzielne wykonanie kompasu w domowych warunkach może być naprawdę interesującym doświadczeniem, szczególnie dla dzieci. Wbrew pozorom to nie jest trudne. W dodatku można wykorzystać przedmioty, które większość osób ma w swoim warsztacie lub składziku.

Lista potrzebnych produktów:

  • drewniany klocek

  • magnes

  • tektura
  • markery
  • kawałek przezroczystego plastiku

Jak zrobić kompas do szkoły lub do własnego użytku? Przygotowanie drewna na obudowę

Jak zrobić kompas w domu? Najpierw trzeba zająć się obróbką drewna. Z drewnianego klocka należy wyciąć kształt, jaki docelowo ma mieć obudowa kompasu. Do tego zadania potrzebna będzie wyrzynarka. Ważne, aby wysokość otrzymanego „pudełka” była o co najmniej 1 centymetr większa niż w przypadku gwoździa. Następnie należy odrysować na górze klocka koło, pozostawiając ok. 1–1,5 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Teraz za pomocą dłuta wydrąż narysowany wcześniej okrąg, pamiętając, że musi się tam zmieścić stojący gwóźdź. Otrzymaną w ten sposób obudowę trzeba porządnie wyszlifować papierem ściernym, aby usunąć wszystkie ewentualne drzazgi i zapobiec okaleczeniu skóry podczas korzystania z kompasu. Poza tym klocek można jeszcze pomalować na dowolnie wybrany kolor.

Kompas – jak zrobić samodzielnie tarczę i mechanizm magnetyczny?

Jak zbudować kompas i jego mechanizm? Należy przygotować trzy gwoździe i mały okrągły magnes, który kształtem przypomina baterię stosowaną w zegarkach. Wcześniej jednak potrzebna będzie tarcza z zapisanymi markerem oznaczeniami stron świata, wycięta ze sztywnej tektury. Jej średnica musi być równa średnicy koła wydrążonego w drewnie. Następnie trzeba przymocować ją do obudowy klejem z pistoletu. Musi zostać umieszczona na takiej wysokości, aby wbity w jej środek gwóźdź, nie dosięgał trzpieniem do dna, tylko luźno zwisał.

Jeśli tarcza została już przymocowana, pora zająć się mechanizmem. W tym celu należy ponownie sięgnąć po pistolet z klejem i niewielką ilością spoiwa przytwierdzić do płaskich stron magnesu po jednym gwoździu z każdej strony. Łebkami powinny być skierowane w stronę magnesu, muszą też tworzyć razem długą igłę. Ostatni gwóźdź stanowi podstawę, musi więc zostać przyklejony do okrągłej części magnesu, prostopadle do pozostałych. Utworzony mechanizm należy umieścić w tarczy, poprzez wbicie „podstawowego” gwoździa w sam jej środek.

W tym momencie kompas powinien już działać. Po upewnieniu się, że w jego pobliżu nie znajdują się żadne metalowe przedmioty, które mogłyby zakłócić pracę urządzenia, należy wprawić igłę magnetyczną w ruch, kręcąc nią. Uzyskany w ten sposób wynik trzeba oczywiście porównać z innym kompasem (np. tym pobranym jako aplikacja na telefon), aby ustalić, która ze stron igły (który z gwoździ) wskazuje północ. Tę właściwą należy oznaczyć markerem w kolorze czerwonym, aby uniknąć pomyłki podczas użytkowania.

Jak zbudować kompas? Wykonanie pokrywy mechanizmu i wykończenie

Jeśli kompas jest już gotowy i działa poprawnie, pozostało jedynie zająć się jego wykończeniem, czyli zamontowaniem pokrywy wyciętej ostrym nożykiem z kawałka przezroczystego plastiku. Może to być np. tworzywo z pudełka po żywności lub produktach kosmetycznych. Średnica musi równa średnicy tarczy i otworu w drewnie. Powstała w ten sposób pokrywka będzie się doskonale trzymała po przyklejeniu klejem z pistoletu.

Wkrętak z giętkim grotem, zestaw 13 szt. 04-215
Wkrętak z giętkim grotem, zestaw 13 szt. 04-215
Special Price 40,00 zł Zamiast 51,00 zł