Ozdoby wielkanocne z drewna, czyli święta w stylu eko

Dekoracje wielkanocne z drewna wprowadzają do domu powiew świeżości. Pasują do niemal każdego stylu i są ponadczasowe. Drewniane ozdoby na Wielkanoc możesz udekorować naturalnymi dodatkami, np. sznurkiem lub filcem. Do wycięcia precyzyjnych kształtów przyda się wyrzynarka.

Ozdoby wielkanocne z drewna nie muszą być pozbawione koloru. Możesz namalować na nich farbkami wiosenne wzorki i świąteczne symbole.

Lista potrzebnych produktów:

  • cienka deska;
  • sztywny karton;
  • ołówek;
  • mech;
  • gałązki brzozowe (ok. 70 sztuk);
  • wydmuszki jaj przepiórczych (ok. 40 sztuk);
  • kolorowy filc;
  • farba w sprayu (najlepiej 2-3 róże kolor);
  • naturalny sznurek;
  • ścierka bawełniana;
  • szlifierka kątowa

Szlifierka katowa akumulatorowa Energy+ 125mm 58GE130
Szlifierka katowa akumulatorowa Energy+ 125mm 58GE130
Special Price 228,16 zł Zamiast 248,00 zł

Drewniane ozdoby wielkanocne – stwórz obraz z szablonu

Malowanie obrazu na desce jest znacznie prostsze, niż myślisz. Efekt zależy jednak od tego, w jaki sposób przygotujesz drewnianą powierzchnię przed nałożeniem farby. 

Za pomocą pilarki łańcuchowej utnij kawałek deski o dowolnych wymiarach. Wygładź jej krawędzie szlifierką kątową z tarczą z papierem ściernym, a następnie oczyść drewno z pyłów wilgotną ściereczką. 

Nożyczkami wytnij ze sztywnego kartonu szablon – może to być np. jajko lub zajączek. Ołówkiem narysuj na papierowym jajku ażurowe wzory i wytnij je nożyczkami. Kiedy drewno wyschnie, przyłóż szablon do deski i spryskaj sprayem. Płynnym ruchem zdejmij szablon i odstaw obraz do wyschnięcia. 

Wiertarką zrób dziurkę w górnej części deski i przewlecz przez nią sznurek. Obraz powieś na ścianie lub w oknie. Gotowe!

Wielkanocne ozdoby z drewna – girlanda z jajek

Cienką deskę wygładź szlifierką kątową. Całość oczyścić z pyłów i innych zabrudzeń wilgotną ściereczką. Zostaw drewno do wyschnięcia. 

Weź sztywny karton i narysuj na nim jajko o wysokości około 5 cm. Odrysuj kształt z szablonu na desce tyle razy, ile jajek chcesz mieć na girlandzie. Każdy wzór precyzyjnie wytnij wyrzynarką do drewna. 

Pomaluj jajka z jednej strony sprayem na dowolne kolory i zaczekaj, aż farba całkowicie wyschnie. Następnie połóż je niepomalowaną stroną do góry i na każdym zrób kleks z kleju. Powinien się znajdować na każdym jajku mniej więcej w tym samym miejscu, najlepiej w górnej części. Dzięki temu girlanda będzie symetryczna. Przyłóż do naniesionego kleju sznurek, aby drewniane jajka stworzyły łańcuch. Postaraj się, aby każde z nich było w takiej samej odległości od pozostałych. 

Potnij sznurek na kawałki i zawiąż z nich kokardki. Z kolorowego filcu wytnij małe kwiatuszki. Przekręć girlandę pomalowaną stroną do góry. Klejem na gorąco naprzemiennie przyklejaj kokardki i kwiatuszki. Girlandę możesz ułożyć na świątecznym stole lub powiesić na ścianie. Gotowe!

Dekoracje z drewna – jak stworzyć wieniec?

Wielkanocne ozdoby to także wieńce do zawieszenia na ścianie lub drzwiach. Do zrobienia swojej kompozycji użyj świeżych witek brzozowych i potnij je na równą długość. Zacznij od jednej gałązki, z której stworzysz koło. Zwiąż ją sznurkiem i pojedynczo dokładaj kolejne witki. Wykonuj ruchy w jednym kierunku. Najpierw zaplataj gałązki ciasno i stopniowo rozluźniaj splot. Wieniec zwiąż w jednym miejscu sznurkiem i zrób dłuższą pętelkę. To będzie haczyk, na którym zawiesisz swoją dekorację.

Na dolnej połowie wieńca klejem na gorąco przyklej wydmuszki. Skorupki mocuj blisko siebie, najlepiej jedna przy drugiej. Powinny zakryć całe gałązki. Nałóż klej na drugą część wieńca (tam, gdzie nie ma wydmuszek). Zacznij tam, gdzie kończą się skorupki jajek i skończ w miejscu mocowania sznurka na górze. Na kleju ciasno ułóż mech. Gotowe!