Sadzenie porzeczek - termin i pielęgnacja krzewów

Ze względu na kwaskowate, cenne dla ludzkiego zdrowia owoce krzewy porzeczkowe są chętnie sadzone w ogrodach. Rośliny nie mają dużych wymagań, a z ich uprawą poradzi sobie każdy ogrodnik amator. Dowiedz się, kiedy sadzić porzeczki i jakie warunki im zapewnić.

W przydomowych ogrodach najczęściej spotykamy porzeczki czarne, które nadają się do bezpośredniego spożycia, ale mogą też być przerobione na dżemy lub soki. Mniej popularne, jednak równie smaczne, są owoce białe i czerwone. Jako pierwsze, bo już w lipcu, owocują czarne, z kolei białe i czerwone porzeczki dają plon w drugiej połowie sierpnia.

Lista potrzebnych produktów:

Kiedy sadzić porzeczki?

Zanim dowiesz się, kiedy sadzić porzeczki, należy wspomnieć o rodzajach sadzonek, które można dostać w szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Dokładny termin sadzenia porzeczek zależy bowiem od formy, w jakiej je dostaniesz. Krzewy, które mają odkryty korzeń, powinny zostać umieszczone w ziemi jesienią, najlepiej w okresie od października do listopada. Dopuszczalne jest także sadzenie krzewów z odkrytym korzeniem wczesną wiosną, np. w kwietniu. Sadzonki sprzedawane w pojemnikach są bardziej wytrzymałe, dlatego mogą być sadzone przez cały okres wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Warto jednak wspomnieć, że porzeczki czarne niezależnie od ich formy najkorzystniej jest umieszczać w glebie jesienią – posadzone wiosną mogą w danym roku słabo owocować. Termin jesienny jest lepszy na sadzenie porzeczek, ponieważ rośliny zaczynają wegetację bardzo wczesną wiosną.

Sadzenie porzeczek – wymagania i pielęgnacja

Porzeczki to krzewy owocowe o niewielkich wymaganiach, które dobrze radzą sobie w niemal każdych warunkach. Dla obfitego plonowania warto im jednak zapewnić słoneczne, osłonięte od wiatru i ciepłe stanowisko. Porzeczki preferują gleby żyzne, przepuszczalne, najlepiej o obojętnym odczynie pH. W ich przypadku lepiej unikać podłoża zbyt ciężkiego i gliniastego.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie porzeczek jest ich podlewanie – powinno być regularne w trakcie upalnych dni i suszy. Mrozoodpornych krzewów nie trzeba okrywać na zimę, jednak warto o tym pomyśleć w przypadku młodych roślin i podczas wyjątkowo dużych mrozów. Dobrym rozwiązaniem będzie również ściółkowanie, które nie tylko ograniczy niszczący wpływ niskich temperatur na porzeczki, lecz także zminimalizuje rozwój chwastów i utrzyma optymalną wilgotność podłoża. 

Krzewy porzeczkowe warto okresowo (co 2–3 lata) wspomagać nawozami organicznymi. 

W przypadku porzeczki czarnej zaleca się wiosenne nawożenie nawozami azotowymi w ilości 35 g na 1m2. W przypadku porzeczki czerwonej i białej ważne jest nawożenie potasem. Bardzo dobry jest siarczan potasu. Wokół krzewów dobrze jest rozłożyć ściółkę z przekompostowanego obornika. Należy pamiętać również o regularnym przycinaniu. Porzeczki przycina się sekatorem zimą w okresie od stycznia do początku marca i latem, kiedy roślina przestanie już owocować. Dobierając czas cięcia krzewów, pamiętaj, że porzeczki czarne owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich, a gatunki czerwone i białe na pędach 3–4-letnich. Porzeczki czerwone i białe przycinamy po 3. roku po wsadzeniu w ziemię.

Jak sadzić porzeczki?

Po wybraniu sprzyjającego rozwojowi porzeczek stanowiska należy dane miejsce odchwaścić, przekopać szpadlem i rozpulchnić grabiami. Przed umieszczeniem sadzonek w gruncie warto też je zanurzyć w wodzie na co najmniej 2 godziny. Glebę w dołkach o głębokości co najmniej 30 cm najlepiej wymieszać z kompostem lub obornikiem. Podczas sadzenia większej ilości porzeczek trzeba pamiętać o prawidłowym rozstawie sadzonek, gdyż rośliny te po kilku latach dość mocno się rozrastają – optymalna odległość między krzewami powinna wynieść 150 cm, a między rzędami 180 cm. Sadzonki sadzi się 5 cm głębiej niż rosły w szkółce. Sadzonkę po umieszczeniu w dole zasypuje się ziemią wymieszaną z nawozem organicznym, a następnie uklepuje glebę i obficie podlewa. Warto ją również zaściółkować korą, kompostem lub trocinami. Młode sadzonki przycina się na wysokości 30 cm.