Narzędzia remontowo-budowlane

Wiosna to dobry czas na rozpoczęcie remontu. Warunki atmosferyczne sprzyjają pracom malarskim i murarskim, tynki i farby szybciej schną, a dłuższy dzień pozwala na wykonanie większej ilości zaplanowanych prac i wietrzenie pomieszczeń. W poniższym poradniku przygotowaliśmy sekcje związane z poszczególnymi pracami, od rozbiórki i demontażu po malowanie i instalacje elektryczne. Polecamy też narzędzia, które pomogą w realizacji planu remontowego.


Karton-gips

Sucha zabudowa to łatwa i szybka technologia budowy ścian działowych, wykańczania elewacji czy zabudowy skosów poddasza. Do przygotowania płyt gipsowo kartonowych pod wymiar przydadzą się narzędzia pomiarowe, takie jak miarka, kątownik i poziomica. Odpowiednie zwymiarowanie to podstawa uzyskania równych i doskonale przylegających płaszczyzn. Do cięcia i wykonywania nacięć na płytach polecamy noże z ostrzem łamanym lub noże monterskie z zapasem ostrzy. Do montażu gotowych płyt przydadzą się: uchwyt do przenoszenia płyt G/K, dźwignia aluminiowa do podnoszenia płyt, drzwi i innych elementów budowlanych. Podpory teleskopowe o dużych zakresach regulacji będą pomocne we wspieraniu montowanych płyt, aż do momentu ich stałego przymocowania. Natomiast do samego montażu płyt polecamy wkrętarkę akumulatorową bezszczotkową z uchwytem ¼” HEX umożliwiającym wygodny montaż osprzętu, posiadającą regulację głębokości wkręcania.
Porada Fixero: Ścianka wewnętrzna z płyt kartonowo-gipsowych - jak ją wykonać?


Rozbiórka - Demontaż

Demontaż starej zabudowy to najczęściej pierwsza faza remontu. Należy rozpocząć od opróżnienia szafek, a następnie zamknięcia dopływu wody, prądu oraz gazu. Później zajmujemy się rozkręcaniem zabudowy, demontażem blatów, odłączaniem dużego AGD, takiego jak piekarnik czy zmywarka do naczyń. Prostymi narzędziami ręcznymi takimi jak młotek stolarski, wkrętaki, przecinak z ochraniaczem czy łom wielofunkcyjny poradzimy sobie z podważaniem i odkręcaniem elementów urządzeń. Do „brudniejszych” zadań rozbiórkowych takich jak skuwanie płytek, czy usuwanie armatury potrzebujemy elektronarzędzi. Nie muszą to być jednak ciężkie młoty wyburzeniowe. Do skuwania równie dobrze nadadzą się lżejsze młotowiertarki akumulatorowe np. młotowiertarka akumulatorowa z silnikiem bezszczotkowym i uchwytem SDS+ a także mocą udaru 2.2J pozwalająca na podkuwanie/kucie. Nie zapomnijmy także o prawidłowej utylizacji odpadów po rozbiórce. Należy je składować w specjalnych kontenerach lub workach. Zbierajmy je w mocne worki na odpady np. takie, jak oferuje marka Topex – o pojemności 120 L, grubości 3 lub 40 mic, z folii LDPE.
Porada Fixero: Czy można wyburzyć ścianę nośną? Jak zrobić to samodzielnie?


Przygotowanie powierzchni i malowanie

Odpowiednie przygotowanie powierzchni pod malowanie pozwoli na uzyskanie długotrwałego efektu, brak odprysków i przebarwień. Należy zacząć od ręcznego usunięcia wszystkich odstających elementów w postaci odprysków, odrywających się warstw farby czy tynków. Zeskrobujemy je przy użyciu ostrej szpachli malarskiej. Następnie przechodzimy do wyrównywania powierzchni, czyli szpachlowania. Dokonujemy tego szpachlą lub szerszą pacą. Kolejno, przy użyciu szerokiego pędzla do gruntowania nakładamy preparat gruntujący. Po całkowitym wyschnięciu zagruntowanej ściany nakładamy kolejną warstwę, tym razem gładzi. Dzięki niej jesteśmy w stanie osiągnąć jeszcze bardziej gładką i równą powierzchnię pod malowanie czy tapetowanie. W ofercie marki NEO znajduje się wiele rodzajów kielni i pac przystosowanych do gładzenia różnych powierzchni, posiadających mocną stalową konstrukcję, na które przysługuje 6 lat gwarancji. Kolejnym etapem jest wyszlifowania warstwy gładzi lub tynku. Można użyć do tego papieru ściernego o gradacji 100–150 oraz specjalnej kostki lub pacy do szlifowania. Wygodniejszym rozwiązaniem, używanym przez profesjonalistów, jest zastosowanie szlifierki do gipsu GRAPHITE na ruchomym wysięgniku. Posiada ona możliwość płynnej regulacji obrotowej głowicy w zakresie od 600 do 1500 obrotów na minutę. Dodatkowo wyposażona jest w system odprowadzania pyłu z możliwością podłączenia odkurzacza, który zapewni porządek w miejscu pracy. 
Porada Fixero: Czym pomalować grzejnik? Malowanie kaloryfera krok po kroku


Glazura, terakota i gres

Jeśli decydujemy się samodzielnie położyć glazurę czy terakotę, istnieje wiele rozwiązań narzędziowych ułatwiających to zadanie. Wśród nich na uwagę zasługuje zestaw glazurniczy składający się z pojemnika z kratką i rolkami 25l lub 45l, i zestawem pac. Do cięcia płytek najlepiej stosować specjalne narzędzia do docinania płytek – ręczne lub elektryczne. W ofercie posiadamy maszynkę do płytek ceramicznych 800 mm lub specjalistyczne przecinarki do glazury, przeznaczone do precyzyjnego przecinania płytek i kamienia o grubości do 58 mm oraz do cięcia twardych i kruchych materiałów. Pomocnym akcesorium będzie także, system poziomowania płytek wielokrotnego użytku NEO, składający się z 50 klipsów oraz klucza dokręcającego. Jego przeznaczeniem jest osiągnięcie idealnie równej powierzchni, przy zachowaniu oszczędności czasu. Polecamy także zestawy krzyżyków dystansowych, dostępne w ponad 12 rozmiarach. Do usuwania starych spoin, fug, kleju oraz silikonu zastosujmy zestaw do silikonu 3 w 1, na który składa się skrobak, zdzierak i gładzik w jednym narzędziu, oraz końcówek do gładzika w 5 rozmiarach. 
Porada Fixero: Skuwanie płytek z podłogi - niezbędne wskazówki


Biały montaż i hydraulika

Biały montaż rozpoczyna się, po zakończeniu robót, podczas których można uszkodzić czy zabrudzić ceramikę i baterie. Ta faza remontu wymaga fachowej wiedzy z zakresu hydrauliki, doboru uszczelek, taśm izolacyjnych, fug i silikonów, poziomowania, umiejętności glazurniczych i malarskich. Na tym etapie potrzebne będą specjalistyczne narzędzia do rur, armatury oraz materiały uszczelniające. Marka NEO oferuje szeroki zakres narzędzi ręcznych, przydatnych podczas białego montażu. Produkty NEO spełniają najwyższe kryteria jakościowe, czego znakiem jest 25-letni okres ochrony gwarancyjnej. Wykonane są z najwyższej jakości materiałów dostosowanych do wybranego zakresu prac. 
Porada Fixero: Ile trwa remont łazienki i ile kosztuje?


Elektryka

Przy nowym układzie mebli konieczne jest dostosowanie instalacji elektrycznej. Choć zmiany w instalacji wiążą się z kuciem ścian, to remont może być dobrą okazją do zmo­der­ni­zo­wana lub nawet wymiany ist­nie­ją­cej insta­la­cji elek­trycz­nej. Bezpieczeństwo w pracach instalatorskich to podstawa, dlatego narzędzia NEO dla elektryków posiadają certyfikat VDE zaświadczający o zgodności z wymogami norm dotyczących prac pod napięciem. Wysoką jakość NEO potwierdza także certyfikat TUV M+T oraz 25-letnia gwarancja na wybrany asortyment. Produkty dla elektryków NEO są wykonane z najlepszych stopów stali CrV, przy zachowaniu wzorowej ergonomii. Każdy z produktów wyposażony jest w anatomicznie ukształtowane uchwyty ułatwiające pracę i zapewniające precyzję niezbędną przy pracach z okablowaniem. Przy całkowitej wymianie instalacji oprócz narzędzi ręcznych potrzebne będą także duże elektronarzędzia jak bruzdownica czy wiertnica diamentowa. Dobrym rozwiązaniem w sytuacji, w której nie chcemy lub nie możemy nadto kuć ścian, jest bruzdownica 2400W 59G371 GRAPHITE, o specjalnej konstrukcji tarczy tnącej umożliwiającej wydajne bruzdowanie bez konieczności kucia. Wynikiem pojedynczego cięcia jest gotowa bruzda o szerokości 30 mm oraz głębokości do 43 mm.
Porada Fixero: Jak podłączyć gniazdko elektryczne krok po kroku? 


Montaż i prace porządkowe

Ostatnim punktem w harmonogramie prac remontowych jest montaż zabudowy meblowej oświetlenia oraz drzwi i listew przypodłogowych. Pomocne na tym etapie będą mocne wiertarki udarowe do wiercenia otworów w drewnie, betonie, stali, ceramice, tworzywach sztucznych i innych materiałach, jak również precyzyjne pistolety do pianki montażowej.  Podczas całego cyklu remontu powinniśmy pamiętać o regularnym usuwaniu powstających zanieczyszczeń po piłowaniu, cięciu, wierceniu czy szlifowaniu. Warto używać w tym celu odkurzaczy przemysłowych umożliwiających zbieranie większych zanieczyszczeń, np. drobnego gruzu, odpadków z płyt g-k, wiórów z drewna. Dzięki wężom o większej średnicy niż w odkurzaczach domowych, modele warsztatowe sprawnie usuwają zanieczyszczenia, a także są kompatybilne z elektronarzędziami i bezpośrednio pochłaniają urobek przez gniazdo przyłączeniowe. 
Porada Fixero: Wszystko co powinniśmy wiedzieć o odkurzaczu przemysłowym