Dbam o Ogród - Przycinanie roślin na wiosnę

Wiosna to intensywny czas w życiu każdego entuzjasty ogrodnictwa. To nie tylko najpiękniejsza pora roku, podczas której świat roślin budzi się do życia, ale również doskonała okazja, aby zadbać o krzewy czy drzewa w najbliższej przestrzeni. Już od początku marcu do nawet wczesnego czerwca warto przygotować rośliny na owocowanie i zatroszczyć się o piękny ogród.

Posiadając rozległe tereny zielone lub nawet niewielką działkę, dobrze wyposażyć się w niezbędne narzędzia, z pomocą których rozmaite gatunki flory będą mogły osiągnąć pełnię swojego potencjału.

Kiedy należy przycinać konkretne rośliny?

Pierwsze prace w ogrodzie powinno rozpocząć się już wczesną wiosną. Najlepiej znaleźć taki moment, kiedy pogoda jest ustabilizowana, ale na gałęziach nie zaczęły pojawiać się jeszcze pierwsze liście. W przydomowym sadzie początkowej uwagi będą wymagały jabłonie – to od nich warto zacząć przycinanie. Następne w kolejce są grusze, śliwy, morele i nektaryny. Wiosna nie jest jednak najlepszym momentem na pielęgnacje wiśni czy czereśni, to najbardziej delikatne drzewa owocowe, z którymi dobrze jest zaczekać aż do lata.

Wiosną podcina się również około od 15 do maksymalnie 30 cm gałązek krzewu róży, powojników, hortensji krzewiastych (oraz bukietowych) czy tawuł japońskich. Tuż przed rozpoczęciem pracy w ogrodzie, warto jednak upewnić się jaka pielęgnacja zalecana jest przy konkretnych gatunkach roślin, które zdobią okolice.


Nożyce ogrodowe: ręczne i elektryczne

Narzędzie, które jest obowiązkowe w każdym ogrodzie. Przydatne bez względu na powierzchnię terenów zielonych oraz doświadczenie ogrodnika. Do najpopularniejszych modeli tego typu należą nożyce ręczne. Wiele osób równie chętnie sięga jednak po te zasilane akumulatorem lub typu spalinowego. Wybór ten zależny jest przede wszystkim od powierzchni żywopłotu. Im jest on bardziej rozległy, tym lepiej zdecydować się na narzędzie z silnikiem, który ułatwi i przyspieszy pracę.

Nożyce przydają się nie tylko do pielęgnacji żywopłotu. Mogą służyć również do podcinana trawy, gałęzi drzew czy krzewów. Podczas wyboru odpowiednich nożyc dla siebie, sprawdź nie tylko ich jakość, ale i rozstaw ostrzy oraz wagę.


Sekatory

Do sprawnego skracania pędów czy podcinania gałęzi niezbędny będzie sekator. W zależności od zapotrzebowania możesz zdecydować się na model z teleskopowymi ramionami lub taki w poręcznym rozmiarze, jednoręczny, do szybkiej realizacji zadań. Sekator umożliw pielęgnację mniejszych drzew, krzewów ozdobnych, ale także kwiatów czy sadzonek warzyw.

To narzędzie, które dzięki właściwiej budowie, nadaje się do długotrwałej pracy, nie nadwyrężając mięśni ramion użytkownika. Sekator z rozkładanymi uchwytami pozwoli sięgnąć do trudniej dostępnych miejsc – podobnie jak ten w typie tyczkowym. Narzędzie oferuje komfort działania oraz doskonałe efekty.


Piły ogrodowe

Choć sama piła w klasycznej wersji to popularne narzędzie, jej rodzajów jest jednak bardzo dużo. Z tego powodu warto znać, choć podstawowe przeznaczenie tego typu przedmiotu. Płatnice, niewielkie piły składane czy piły kabłąkowe - trudno byłoby się bez nich obyć w ogrodzie. Zazwyczaj można je stosować do skutecznego cięcia suchego i mokrego drewna. Piły te sprawdzają się nawet w najbardziej wymagających warunkach, a także w starciu z rozmaitymi materiałami.

Podczas zakupu piły, zwróć uwagę na jej powierzchnię tnącą. Narzędzie, które posiada małe zęby, pozwoli uzyskać bardziej precyzyjny efekt cięcia. Istotnym czynnikiem jest również TPI, czyli liczba zębów umieszczona na konkretnym wycinku piły. Podobnie jak zastosowany materiał, będzie miała ona przełożenie na trwałość oraz skuteczność przecinania. VERTO jest marką oferującą wysokiej jakości narzędzia, które przetrwają wiele sezonów intensywnej pracy.


Siekiery i maczety

W przypadku bardziej skomplikowanych zadań warto sięgnąć po narzędzia odpowiednio przystosowane konstrukcyjnie. Siekiery oraz maczety to przykład wyposażenia, które upora się z masywnymi gałęziami, pniami oraz bujną roślinnością. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie porządku w ogrodzie, przygotowanie drewna na opał oraz usunięcie martwych fragmentów drzew czy krzewów.

Decydując się na siekierę lub maczetę, zastanów się nad długością trzonka oraz masą obucha. Nie bez znaczenia jest także konstrukcja części roboczej oraz materiał, z którego zostało wykonane narzędzie. W bogatej ofercie marki VERTO znajdziesz produkt, który z pewnością spełni wszystkie oczekiwania.


Kosiarki

Wybór kosiarki do swojego ogrodu nie jest prostą sprawą. Mnogość ich rodzajów, modeli oraz parametrów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, może wywołać lekkie zawroty głowy. Podczas wyboru dobrze więc kierować się sprawdzoną marką, ale również powierzchnią terenów zielonych, jakimi dysponujemy.

Do mniejszych ogrodów dobrze sprawdzą się kosiarki ręczne. To urządzenia proste w użyciu, łatwe w przechowywaniu oraz szybkie do uruchomienia. Zachęcają tym samym do regularnego koszenia. W przypadku większych powierzchni, rekomendowane są kosiarki spalinowe lub elektryczne. Nowoczesne narzędzia akumulatorowe marki NEO to gwarancja cichszej pracy oraz bardziej ekologicznego podejścia do kwestii pielęgnacji trawnika.


Kosy i podkaszarki

W przypadku, kiedy zależy nam na precyzji i estetycznym wyglądzie trawnika, a ogród pełen jest alejek, rabatek i innych udogodnień dla użytkowników – warto wyposażyć się również w podkaszarkę. Urządzenia te polecane są przede wszystkim do docinania trawy blisko krawędzi chodników, usuwania chwastów z przestrzeni między deskami na tarasie lub altanie.

Dzięki odpowiedniej podkaszarce ogród stanie się miejscem relaksu i odpoczynku. Wybierając właściwy model narzędzia dla siebie, zwróć uwagę na jego szerokość koszenia, rodzaj elementu tnącego, a także dodatkowe akcesoria, takie jak uchwyty czy koła.

Nowoczesne kosy mechaniczne mogą wizualnie przypominać wspomniane powyżej podkaszarki, jednak polecane są do użytkowania w terenach bardziej wymagających. Można je stosować na pofałdowanych powierzchniach, gdzie występują nierówności, zagłębiania i dołki. Sprawdzą się także w miejscach, które nie są koszone regularnie. Szybko uporają się z wysokimi chwastami i kłączami.

Do wyboru są kosy z napędem spalinowym oraz elektrycznym. W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodowych nie tylko na wiosnę, ale również na każdą inną porę roku.