Ile kosztuje i trwa wykończenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania to czasochłonny proces, który spędza sen z powiek wielu właścicielom nowo wybudowanych obiektów. Warto wiedzieć, ile ono trwa. Jakie są koszty wykończenia mieszkania i jego poszczególnych etapów?

Wykańczanie mieszkania kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych – dokładne koszty są uzależnione od wielkości mieszkania, jakości wykorzystywanych materiałów i innych czynników. Wiele zależy również od tego, czy wykańczanie przeprowadza się samodzielnie, czy z pomocą fachowców. 

Wykończenie mieszkania 

Wykończenie mieszkania wygląda inaczej w przypadku, gdy podejmujesz się remontu lokum z rynku wtórnego, a inaczej, gdy jest ono w stanie deweloperskim. Warto poznać etapy wykończenia mieszkania, aby uporządkować wiedzę na ten temat. Dowiedz się też, ile wydasz na wykończenie mieszkania. Ile kosztuje standardowo wykańczanie przestrzeni? Określa się to na podstawie m.in. jakości wykorzystywanych materiałów.

Wykończenie pod klucz – co to znaczy?

W wielu miejscach można spotkać się z wyrażeniem „wykończenie pod klucz”. Co to znaczy? Tak określa się sytuację, w której po wykończeniu lokum jest gotowe do zamieszkania od ręki, bez konieczności przeprowadzania prac budowlanych i remontów. Wykończenie mieszkania pod klucz z meblami to wygodna alternatywa dla remontu już po zamieszkaniu w danym miejscu. To, ile kosztuje wykończenie pod klucz, uzależnione jest od cen wykorzystywanych materiałów oraz obecnych kosztów tzw. robocizny. Obecnie trzeba zapłacić minimum 800 zł za metr kwadratowy. Przykładowo, wykończenie mieszkania o metrażu 50 m2 pod klucz będzie kosztować około 40000 złotych. Pamiętaj, że trzeba jeszcze doliczyć materiały i inne wydatki. Wykończenie mieszkania może być jednak tańsze lub droższe, m.in. ze względu na jakość wykorzystanych materiałów.

Wykończenie mieszkania krok po kroku

Samodzielne wykończenie mieszkania nie jest proste, ale przy dobrej organizacji pracy można zrobić to bardzo dobrze i oszczędzić nieco pieniędzy. To proces, który warto zaplanować na dłuższy czas. To, ile trwa wykończenie lokum, nie jest stałe – czasami przez różnego typu problemy niektóre prace mogą znacznie się przesuwać. Jednak przyjmuje się, że wykańczanie mieszkań pod klucz trwa około 10–12 tygodni. Od czego zacząć, gdy przeprowadza się wszystkie prace samodzielnie? 

  • Łazienka często jest ważnym punktem każdego domu, dlatego wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim najlepiej zacząć właśnie od tego pomieszczenia. Warto dowiedzieć się, np. jak zamontować zestaw podtynkowy. To, ile trwa wykończenie łazienki, często zależy od jej wielkości oraz liczby urządzeń, które chcesz mieć w tym pomieszczeniu.
  • Kolejnym ważnym krokiem są ściany i podłogi – bez zadbania o nie nie będzie możliwe wykończenie mieszkania. Od czego zacząć w tym przypadku? Warto dowiedzieć się, jak układać parkiet, a także jak odpowiednio malować ściany.
  • Wykończenie mieszkania to nie tylko duże prace – warto pamiętać również o szczegółach, np. o tym, jak zamontować karnisz krok po kroku.
  • Zastanawiasz się, jak wykończyć mieszkanie od dewelopera? Zwróć szczególną uwagę na szczelność okien. Niekiedy potrzebne jest ich uszczelnienie. 

Kolejność wykończenia mieszkania i ilość niezbędnych prac ma związek z wieloma czynnikami – m.in. z tym, w jakim dokładnie stanie jest mieszkanie, a także z indywidualnymi preferencjami i potrzebami przyszłych domowników.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Wykończenie mieszkania nie jest tanie. Zawsze trzeba liczyć się z tym, że cena wykończenia mieszkania może wynieść więcej, niż zakładałeś, dlatego lepiej mieć przygotowane środki na tę okoliczność. Koszt remontu zależy od wielu czynników, do których zalicza się m.in. standard wykończenia mieszkania, ilość udogodnień, które zaplanujesz, a także jakości wykorzystanych materiałów. 

Średni koszt wykończenia mieszkania to od 1000 do 3000 zł. To duży rozstrzał cen – koszty w przypadku lokali o tym samym metrażu mogą znacznie się różnić. Z tego powodu warto wiedzieć, jak obliczyć, ile kosztuje wykończenie mieszkania. 

Należy wziąć pod uwagę ceny materiałów, ewentualne opłacenie fachowców, a także zakup sprzętów, urządzeń sanitarnych i mebli. Jak wykończyć mieszkanie taniej? Na przykład rezygnując z części wyposażenia, aby dokupić je jakiś czas później, jeśli nie jest niezbędne w codziennym życiu. Można też nieco obniżyć standard materiałów, ale warto mieć na uwadze, że koszt wykończenia mieszkania nie bez powodu bywa wysoki. Lepiej zainwestować w dobre materiały, które będą spełniać swoje funkcje przez długi czas, niż powtarzać remont co kilka lat.