Scyzoryk czy multitool ‒ co wybrać?

Zarówno scyzoryk jak i multitool to niezwykle przydatne narzędzia, które sprawdzi się na co dzień oraz podczas zadań specjalnych np. w trakcie wyjazdu survivalowego, czy wycieczki za miasto pod namiot. Te niewielkie przedmioty pomogą w wielu niespodziewanych sytuacjach bez konieczności posiadania dodatkowego sprzętu oraz akcesoriów. Zastępują one kilka najpotrzebniejszych narzędzi, które mogłyby przydać się w naszym plecaku, aby zapewnić nam zabezpieczenie na wypadek nieoczekiwanych sytuacji.

Choć oba narzędzia różnią się od siebie rodzajem oraz ilością poszczególnych elementów wyposażenia ciężko jest wybrać odpowiedni model, który będzie odpowiadał nam w stu procentach. Dokonując zakupu warto postawić na swoje osobiste preferencje, aby wybrać takie narzędzie, które posłuży nam zarówno pod względem funkcji, jak i wytrzymałości. Wskazane jest, aby wybrać model narzędzia, który będzie nie tylko praktyczny, ale także zapewni bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Należy pamiętać o tym, aby scyzoryk oraz multitool był ze składanym blokowanym ostrzem stałym, dzięki czemu unikniemy skaleczenia. Jak wybrać scyzoryk lub multitool, aby posłużył nam latami? Które narzędzie jest lepszym rozwiązaniem i dlaczego? Na jaki scyzoryk wielofunkcyjny najlepiej się zdecydować oraz na co zwrócić uwagę przed zakupem? Dziś pomożemy wam znaleźć odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Czym różni się scyzoryk od multitoola?

Scyzoryk jest niewielkim mobilnym narzędziem, które opiera się na nożu i wzbogacone jest kilkoma dodatkowymi elementami tj.: otwieracz, ostrze, nożyczki, płaski śrubokręt. Jest to jedna z najbardziej podstawowych opcji, nazywana też uniwersalną. Wśród innych rodzajów scyzoryków możemy znaleźć również bardziej zaawansowane o konkretnym przeznaczeniu jak np. scyzoryk turystyczny, który jest niezbędny podczas biwaków. Można także spotkać model scyzoryka, który jest przeznaczony specjalnie dla majsterkowiczów. Posiadający wiele dodatkowych funkcji scyzoryk, przyda się wszystkim tym, którzy lubią samodzielnie naprawiać i konstruować różnego typu przedmioty i urządzenia.

Natomiast multitool umożliwia wykonanie znacznie większej ilości czynności, ze względu na to, że dysponuje on wieloma rozmaitymi narzędziami. Multitoole są także znacznie bardziej praktyczne, ze względu na większą ilość różnorodnych elementów, w jakie są wyposażone. Można by pomyśleć, że multitoole są znacznie większe niż scyzoryki ze względu na przeważającą ilość funkcji, jednak nie jest to do końca prawdą. Narzędzie występuje w różnych formach i rozmiarach. Na rynku dostępne są także niewielkie funkcjonalne multitoole wielkości scyzoryka, które pozwalają na to, aby przechowywać je w portfelu lub kieszeni. Dzięki temu można dostosować narzędzie do swoich potrzeb.

Co jest bardziej wytrzymałe - scyzoryk czy multitool?

Wytrzymałość obu narzędzi wynika z materiałów, jakie zostaną użyte do ich produkcji. Zazwyczaj zarówno scyzoryki oraz multitoole wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która zapewnia bezpieczeństwo w trakcie użytkowania oraz trwałość na długie lata przy odpowiednim użytkowaniu. Zazwyczaj dobry scyzoryk oraz multitool to solidnie wykonane narzędzia, z którymi nie trzeba się delikatnie obchodzić, jednak należy odpowiednio o nie dbać i uważać na to, aby ich nie uszkodzić w trakcie użytkowania.

Elementem, który najczęściej ulega awarii, jest ostrze. Ostrza w obu tych narzędziach mogą się przypadkowo złamać w sytuacji, gdy będziemy chcieli przekroić coś w poziomie przy dużym nacisku. Lepiej nie dopuścić do takiej sytuacji i starać się używać ostrzy w pionie. Z czasem może ono także się stępić, wtedy należy je naostrzyć jak klasyczny nóż.

Jaki scyzoryk wielofunkcyjny wybrać?

Podczas wyboru scyzoryka najlepiej kierować się własnymi potrzebami oraz jego przeznaczeniem, ponieważ poszczególne modele potrafią znacznie różnić się od siebie. Jeżeli szukamy scyzoryka, który przyda nam się podczas biwaków i wycieczek, najlepiej będzie wybrać scyzoryk turystyczny. Taki model wyposażony jest w otwieracz do puszek, korkociąg czy pęsetę - niezbędne do ułatwienia życia pod namiotem.

Jeśli jednak interesuje nas praktyczny gadżet dla młodej osoby, który przydaje się w codziennych czynnościach, warto sięgnąć po scyzoryk uniwersalny, zawierający niewielki nożyk, otwieracz do kapsli oraz inne dodatkowe narzędzia, które mogą być pomocne. Ważne, żeby niewielkie narzędzie było wyposażone w uchwyt do przyczepienia kluczy, dzięki czemu będzie można mieć go zawsze pod ręką.

Dla amatorów wędkowania również znajdzie się coś specjalnego, czyli scyzoryk wędkarski posiadający specjalnie przystosowane ostrze do skrobania łusek i wyjmowania haczyków.

Set 2 elementy (99-101 Latarka, 63-025 Nóż) 63-032
Set 2 elementy (99-101 Latarka, 63-025 Nóż) 63-032
Special Price 99,00 zł Zamiast 109,00 zł

W co powinien być wyposażony multitool?

Multitool to mobilny mini zestaw narzędzi, dla wszystkich tych, którzy chcą i potrzebują mieć zawsze przy sobie podręczny zestaw narzędzi. Dzięki niemu niestraszne nam wszelkie nieprzewidziane okoliczności, w których niezbędna jest nam skrzynka narzędzi. Klasyczny multitool wyposażony jest w kilka podstawowych dodatków, m.in.: ostrza, kombinerki, małe nożyczki, śrubokręty, a także szpikulec lub szydło przydatne podczas napraw odzieży oraz wyrobów skórzanych. Za sprawą multitoola nie musimy się o to martwić, ponieważ wszystkie niezbędne narzędzia możemy mieć zawsze ze sobą w kieszeni lub torebce czy plecaku.

Przed zakupem warto zastanowić się, do czego konkretnie multitool ma się nam przydać, ponieważ nie ma sensu wyposażania toola z dodatkowymi narzędziami, z których nie będziemy korzystać. Będzie on wtedy znacznie cięższy, a praca nim może być niekomfortowa. Na rynku istnieją toole dedykowane do naprawy różnych sprzętów np. rowerów lub komputerów, które znacznie ułatwiają wszelkie naprawy z nimi związane. Dzięki temu wszystkie potrzebne narzędzia mamy w jednym miejscu pod ręką.