Wiertarko-wkrętarki należą do narzędzi, które są niezastąpione w domu, warsztacie lub na budowie. Wybierając odpowiedni model, trzeba określić, jakich funkcji będziemy potrzebowali, by narzędzie było jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.
Wiertarko-wkrętarka: podstawowe informacje
Wiertarko-wkrętarka to niezbędne narzędzie każdego majsterkowicza. Do jej podstawowych funkcji należy wiercenie i wkręcanie. Funkcjonalność tego urządzenia sprawia, iż znajduje ono zastosowanie zarówno w domowych warsztatach, jak i na różnego rodzaju budowach. Wkrętarka może występować w wersji sieciowej lub akumulatorowej. W pierwszym przypadku urządzenie zasilane jest z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V, a w drugim – za pomocą akumulatora o wybranej mocy.
Wady i zalety wiertarko-wkrętarek akumulatorowych oraz sieciowych
Różnica w sposobie zasilania determinuje wiele różnic, które w zależności od typu wiertarko-wkrętarki mogą stanowić zaletę lub wadę.
Zalety wiertarko-wkrętarek sieciowych:
- niższa cena przy podobnych parametrach mocy w porównaniu z wiertarką akumulatorową;
- najczęściej ma dużą moc, co pozwala na zastosowanie jej w najcięższych pracach;
- ciągła praca urządzenia uzależniona jedynie od dostępu do energii elektrycznej;
- urządzenie jest gotowe do pracy od zaraz, nie wymaga ładowania akumulatora;
- występują w wersji amatorskiej oraz profesjonalnej.
Wady wiertarko-wkrętarek sieciowych:
- możliwość pracy na niewielkim obszarze roboczym (problem można częściowo wyeliminować poprzez zastosowanie przedłużacza);
- często zbyt krótki kabel zasilający;
- używanie ich w trudno dostępnych miejscach może być utrudnione z powodu przewodu zasilającego oraz dużych rozmiarów elektronarzędzia;
- ze względu na kabel sieciowy są znacznie mniej poręczne niż modele akumulatorowe;
- wyższy poziom hałasu w porównaniu z wkrętarkami akumulatorowymi;
- w porównaniu z wiertarko-wkrętarkami akumulatorowymi są cięższe, co w przypadku długotrwałej pracy może powodować szybsze zmęczenie organizmu.
Zalety wiertarko-wkrętarek akumulatorowych:
- uniezależnienie od energii elektrycznej, możliwość pracy w niemal każdym miejscu;
- duża mobilność urządzenia;
- są lżejsze od wiertarko-wkrętarek sieciowych;
- brak plączącego się kabla, co zmniejsza ryzyko urazów i uszkodzeń;
- modele akumulatorowe są cichsze niż wiertarki sieciowe;
- duży wybór urządzeń – w zależności od zapotrzebowania mocy istnieją wkrętarki: 12-, 14-, 18- lub 20-woltowe, możliwe jest więc dobranie mocy urządzenia do własnych potrzeb;
- występują w wersji amatorskiej oraz profesjonalnej.
Wady wiertarko-wkrętarek akumulatorowych:
- konieczność ładowania akumulatorów;
- wyższa cena w porównaniu do modeli sieciowych o podobnej mocy;
- ich moc może okazać się niewystarczająca w przypadku wymagających prac, zwłaszcza jeśli konieczne jest wiercenie w bardzo twardych materiałach.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa lub sieciowa – którą wybrać?
Wiertarko-wkrętarki sieciowe są świetnym wyborem, gdy zachodzi potrzeba częstego używania narzędzia, a przy tym istnieje wygodny dostęp do energii elektrycznej. Sprawdzą się szczególnie w warsztatach, gdzie mobilność urządzenia nie jest najistotniejszym czynnikiem oraz w miejscach, w których zachodzi konieczność ciągłego wkręcania wkrętów, śrub albo wiercenia w twardych materiałach. Chociaż narzędzie wymaga dostępu do energii elektrycznej, niedogodność tą rekompensuje znacznie większa moc niż w przypadku wkrętarki akumulatorowej o podobnej cenie.
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa stanowi idealne rozwiązanie dla osób szukających mobilności. Sprawdzi się między innymi na działce, podczas prac na wysokościach, w domowym warsztacie, a także w przypadku profesjonalnych zastosowań. To urządzenie kompaktowe i podręczne. Używać można go nawet w trudno dostępnych miejscach. Z racji jednak na ograniczenia związane z mocą oraz pojemnością baterii sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest utrudniony, a ilość pracy ograniczona. Problem ten można częściowo rozwiązać, dokupując kolejny akumulator, aby w ten sposób zwiększyć czas użytkowania narzędzia. Dzięki szerokiej gamie urządzeń o różnej mocy i pojemności baterii wiertarko-wkrętarki są idealnym rozwiązaniem zarówno dla majsterkowiczów, jak i profesjonalistów.