Wiertarka udarowa a młotowiertarka - różnice w zastosowaniu

Wiertarka udarowa i młotowiertarka to dwa różne narzędzia. Które z nich wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Przy tym wyborze kluczowy będzie rodzaj pracy, jaki chcemy wykonać. Wiertarka udarowa jest idealna do pracy w domu.

Podstawową różnicą pomiędzy młotowiertarką a wiertarką udarową jest to, że wiertarka udarowa jest dużo lżejsza i bardziej precyzyjna, przez co na pewno świetnie poradzi sobie z podstawowymi pracami wykończeniowymi w domu, czyli z wywierceniem otworów w materiałach takich jak drewno, metal czy cegła, a sporadycznie nawet beton.

Należy jednak pamiętać, że przy pracach z udarem wiercenie wiertarką udarową wymaga przyłożenia o wiele większej siły docisku, około 3-krotnie większej niż w wypadku młotowiertarki. Przy wyborze tego urządzenia powinniśmy zwrócić w pierwszej kolejności uwagę na jej moc. Czasem nawet 700W to za mało.

W przypadku bardziej wymagających prac warto zainteresować się mocniejszymi wiertarkami dwubiegowymi, które są jednak nieco większe i cięższe.

Młotowiertarka to narzędzie dużo bardziej wszechstronne. Urządzenie tego typu wyposażone jest w udar elektropneumatyczny, który nie wymaga dużej siły docisku, w przeciwieństwie do udaru mechanicznego w wiertarce udarowej. Dzięki temu idealnie sprawdza się do prac remontowo-budowlanych w twardych materiałach. Młotowiertarkami, które są wyposażone w funkcję podkuwania, możemy także skuwać płytki ze ściany lub wykuć bruzdy.

Narzędzia tego typu posiadają specjalny system wymiany wierteł i akcesoriów, w tym uchwyt SDS Plus, który zapewnia szybkie i wygodne mocowanie dłut i wierteł. System SDS Plus nie jest jednak aż tak uniwersalny jak ten w wiertarce udarowej. Można jednak zastosować adapter, aby używać standardowych wierteł przy pracy młotowiertarką z wyłączoną funkcją udaru.

Dodatkowym atutem młotowiertarki jest mechanizm ze sprzęgłem bezpieczeństwa, który zabezpiecza użytkownika przed wyrwaniem urządzenia z ręki podczas pracy oraz chroni urządzenie przed przeciążeniem.

Najważniejszym parametrem dla młotowiertarek jest energia uderzenia wyrażona w dżulach (J). Moc ma drugorzędne znaczenie.

Podsumowując wiertarka udarowa i młotowiertarka uzupełniają się nawzajem i nie w każdym zastosowaniu są zamienne.

Prezentujemy kilka videoprezentacji oraz testów wieratrek udarowych i młotowiertarek, w tym akumulatorowych.