Jak utrzymać ładny trawnik? Część 1 - przycinanie brzegów

Piękny trawnik to wizytówka każdego ogrodu. Jego pielęgnacja nie musi być ciężka - ważne, żeby wykonywać pewne zabiegi systematycznie.

Na idealnie wyglądający trawnik składa się wiele czynników, ale nawet najlepszej jakości trawa, optymalnie nawożona i podlewana, nie będzie wyglądać spektakularnie, jeżeli jej brzegi pozostawimy nierówne i przerośnięte.

Doskonały trawnik musi mieć równo przycięte brzegi. Poza aspektem estetycznym, wyrównane i przycięte brzegi, ułatwiają późniejszą pielęgnację trawnika.

Istnieją oczywiście różne formy obrzeży trawnikowych, które także pomagają utrzymać go w ryzach, podcinanie jest jest jednak najbardziej klasyczną i najtańszą metodą, a ponadto nie wprowadza do założenia kolejnych elementów i faktur w postaci kostki, wikliny, krawężnika, metalu, drewna czy plastiku. Musimy się tu jednak liczyć z tym, że każda forma wystającego obrzeża utrudni nam choćby tak podstawowy zabieg jak koszenie.

Tradycyjny “angielski kant”, bo tak właśnie nazywa się odcięcie trawnika szpadlem o zaokrąglonym ostrzu, zdaje się tu być rozwiązaniem optymalnym pod każdym względem. Wzdłuż pożądanych granic trawnika, wycinamy rowek o szerokości ok 2 cm, na głębokość ok 5 cm. 

Dzięki takiemu zabiegowi ściółka z rabat nie przedostaje się na trawnik, ponadto podczas koszenia jednym kołem kosiarki możemy jechać po trawniku, drugim po rabacie, dzięki czemu brzeg trawnika jest zawsze idealnie docięty. Dodatkowo zmniejszamy zakres ogrodowych obowiązków o czyszczenie obrzeża z przerastającej permanentnie trawy.

Aby zabieg przy trawniku nie stał się uciążliwością, warto zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Jeśli nie posiadacie specjalnego półokrągłego szpadla, do ładnego wycięcia z powodzeniem wykorzystać można płaski ostry szpadel. Na krótszych odcinkach można także wykorzystać zwykły ostry nóż lub tzw. tapeciak.

Wycięte paski trawy najlepiej podważyć małą łopatką czy motyczką. Stanowią one przy okazji świetny wkład do kompostu. Warto też posiadać na stanie tzw. trymer do trawników. Docinanie trudno dostępnych zakamarków (a w większości ogrodów takie się znajdą), staje się z tym narzędziem niemal przyjemnością.

Poniżej videoprezentacja szpadli połokrągłych oraz płaskich z serii T-REX, które będa doskonałym wsparciem w pracach nad idealnym trawnikiem.