Krwawnik pospolity - uprawa, charakterystyka, wymagania i pielęgnacja

Krwawnik pospolity to roślina bardzo rozpowszechniona w Europie, w najbardziej charakterystycznej białej odmianie znana z polskich łąk i pól. Krwawnik jest łatwy w uprawie, nie ma też zbyt wygórowanych wymagań glebowych i pielęgnacyjnych. Dowiedz się, jak go uprawiać na swojej rabacie.

Krwawnik pospolity to bylina nie tylko o walorach dekoracyjnych, lecz także właściwościach leczniczych. Z białej odmiany ziela, liści i kwiatów krwawnika uzyskuje się olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, żółciotwórczym oraz przeciwkrwotocznym. Olejek z krwawnika okaże się zatem pomocny przy gorączce, wzdęciach, wrzodach, infekcjach oraz stanach zapalnych.

Lista potrzebnych produktów:

Jak wygląda krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity to wieloletnia bylina często spotykana w naszych warunkach klimatycznych. 

Jest jedną z najbardziej znanych roślin leczniczych od dalekiej starożytności. Należy do rodziny astrowatych i rozpowszechniła się na rozległych terenach Europy i Azji. Osiąga około 50–80 cm wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są proste łodygi z rozgałęzieniem na szczycie, z których wyrasta kwiatostan. Ma ona długie, wąskie i ciemnozielone liście. Bylina zaczyna kwitnąć pod koniec czerwca, a przekwita w październiku. Kwiaty najczęściej spotykanego na polskich łąkach i polach krwawnika pospolitego są drobne, białe, zebrane w płaskie kwiatostany. Zależnie od odmiany roślina może jednak kwitnąć też na różowo, czerwono, żółto, pomarańczowo lub kremowo. Roślinę poza kwitnieniem cechuje również zapach – dość intensywny, o korzennych nutach.

Krwawnik pospolity można uprawiać na rabatach wraz z innymi bylinami. Doskonale prezentuje się też w grupie różnokolorowych odmian. Polecany jest do ogrodów wiejskich, w typie ogrodów naszych babć – posadzony na rabacie dodaje jej sielskiego, naturalistycznego charakteru. Uprawa krwawnika często wiąże się z uprawą łąki kwietnej. Będzie dobrze współgrał z innymi letnimi roślinami spotykanymi na łące, takimi jak chabry czy maki. Bylina uprawiana jest również na kwiaty cięte i suche bukiety.

Krwawnik pospolity wymagania i pielęgnacja

Krwawnik pospolity to bylina niesprawiająca większych problemów w uprawie nawet początkującym ogrodnikom. Dla efektownego kwitnienia warto zapewnić mu stanowisko słoneczne i sprzyjające warunki glebowe. Roślina preferuje podłoże lekkie i przepuszczalne. Gleba może być średnio żyzna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Bylina poradzi sobie również na gruncie mało zasobnym w składniki pokarmowe, ale nie lubi ziemi podmokłej i silnie zakwaszonej.

Pielęgnacja krwawnika pospolitego zazwyczaj nie wymaga zbyt wiele pracy. O systematycznym podlewaniu należy pamiętać w przypadku młodych rośliny – starsze spokojnie poradzą sobie z okresowym przesuszeniem. Tej byliny nie trzeba też nawozić, a jeśli już to robimy, to oszczędnie i najlepiej przy użyciu nawozów do roślin kwitnących. Nawozem polecanym do krwawnika jest kompost. Trzeba go podać wiosną lub jesienią, aby roślina nabrała wigoru na zimę. Zamiast kompostu można zastosować nawóz organiczny,

Wiosną powinno się obcinać przesuszone kwiatostany krwawnika pospolitego. Można w tym celu użyć sekatora. Aby uzyskać silny przyrost pędów na wiosnę, należy przyciąć jesienią roślinę na wysokość 10 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi krwawnik zaoszczędzi energię zimą i będzie mógł zainwestować ją w rozwój pędów na wiosnę. Ze względu na to, że roślina jest całkowicie mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę. W okresie wegetacyjnym warto jednak systematycznie odchwaszczać rabatę, na której rosną krwawniki.

Krwawnik pospolity w ogrodzie – jak sadzić?

Krwawnik pospolity można uprawiać w ogrodzie z wysiewu nasion wprost do gruntu lub gotowych sadzonek. Nasionka wysiewa się wiosną – optymalnym terminem jest kwiecień-czerwiec. Zanim jednak przejdziemy do tej czynności, rabatę należy odpowiednio przygotować. Warto usunąć chwasty, przekopać grunt szpadlem i rozpulchnić grabiami. Nasiona krwawnika pospolitego powinno się jedynie delikatnie wcisnąć w podłoże, gdyż do kiełkowania potrzebują sporo światła słonecznego.

Innym sposobem rozmnażania tej rośliny jest siew z rozsady. Nasiona wysiewa się w lutym i marcu. Następnie pikuje się sadzonki do gruntu. Czas kiełkowania nasion to 7-14 dni.

Jest możliwość uprawy krwawnika na balkonie lub tarasie. Należy użyć dużych donic, ponieważ rośliny tworzą naprawdę długie korzenie.

Gotowe sadzonki można sadzić do gruntu jesienią. Ze względu na to, że bylina rozrasta się do imponujących rozmiarów, warto przygotować dla niej odpowiednio dużo miejsca na rabacie. Optymalny rozstaw dla sadzonek krwawnika to 30 × 30 cm.