Stroiki wielkanocne na drewnie, czyli małe rękodzieło artystyczne w Twoim domu

Stroiki wielkanocne na drewnie wyglądają oryginalnie, są ekologiczne, a przy tym wprowadzają powiew wiosennej świeżości. Zrobisz je samodzielnie z gałązek brzozy lub kawałka pnia. Daj się ponieść wyobraźni i przy okazji zaoszczędź trochę pieniędzy.

Stroiki wielkanocne na brzozie warto ozdobić sznurkiem i wydmuszkami. Postaw też na jeden akcent kolorystyczny.

Lista potrzebnych produktów:

Pistolet klejowy 11 mm, 60W 17-096
Pistolet klejowy 11 mm, 60W 17-096
Special Price 54,00 zł Zamiast 68,00 zł
Pistolet klejowy 11 mm, 4V, zasilanie USB 17-083
Pistolet klejowy 11 mm, 4V, zasilanie USB 17-083
Special Price 109,00 zł Zamiast 141,00 zł
Pistolet klejowy 8 mm, 30W 17-095
Pistolet klejowy 8 mm, 30W 17-095
Special Price 35,00 zł Zamiast 42,00 zł
 • 3 podstawki z bolcami do świeczek;
 • gałązki bukszpanu;
 • gałązki barwinka;
 • gałązki brzozy (ok. 70 szt.);
 • nieduży brzozowy pniak;
 • białe piórka;
 • białe świeczki typu podgrzewacze;
 • wydmuszki z przepiórczych jajek;
 • bawełniany sznurek;
 • ażurowa wstążka z materiału;
 • gałązki bazi.

Stroiki wielkanocne z brzozy – postaw na minimalizm

Zanim zaczniesz własnoręcznie układać stroik wielkanocny, ustal, jaki kolor będzie dominował w całej kompozycji. Możesz postawić na soczystą zieleń i biel. To kolory, które łatwo połączyć z naturalnymi dodatkami, np. bawełnianym sznurkiem i gałązkami bazi. 

Przemyśl też rozmieszczenie poszczególnych ozdób. Zamiast wielu drobnych elementów wybierz mniej, ale o różnych rozmiarach. Twoja dekoracja stanie się wtedy ciekawsza i bardziej wielowymiarowa. Do ozdobienia swoich stroików możesz również użyć własnoręcznie przygotowanych kurczaczków i królików z masy solnej.

Jak zrobić naturalny stroik wielkanocny na pniu brzozy?

Lubisz okazałe i masywne dekoracje? Przygotuj stroiki wielkanocne na pniu brzozy. Wybierz nieduży pniak drewna i siekierą podziel go na pół – każda z powstałych części to baza do osobnej kompozycji. Weź jeden kawałek i wiertarką z małym wiertłem zrób trzy otwory na górze (po stronie z korą). Dziury wykonaj w jednej linii i zachowaj pomiędzy nimi równe odstępy. Umieść w powstałych otworach podstawki na świeczki. Bolce delikatnie wciśnij, aby świece w stroiku wielkanocnym były stabilne. 

Dowolnie ułóż na pniu gałązki bukszpanu i barwinka, a następnie przyklej je klejem na gorąco. Zamocuj podgrzewacze w podstawkach, a później zacznij dekorować stroik. Najpierw rozmieść większe elementy, czyli wydmuszki z przepiórczych jajek. Możesz przykleić je w kilku miejscach. Przy skorupkach umieść też piórka.

Gałązki bazi podziel sekatorem na mniejsze kawałki i zamocuj je w dowolnym układzie pomiędzy świeczkami. Sznurek potnij nożyczkami na 4 części i zrób z każdej kokardę. Przyklej je do kory w dolnej części stroika, po dwie z każdej strony. Dekoracja gotowa!

Jak zrobić stroiki wielkanocne z gałązek brzozy?

Z brzozy możesz też wykonać wielkanocny stroik na drzwi lub ścianę. Gałązki brzozowe potnij sekatorem w taki sposób, aby miały równą długość. Najlepiej wybierz do tego świeżo zerwane witki – są bardziej giętkie i elastyczne. Na wieniec o luźnym splocie i średnicy około 30 cm potrzebujesz około 70 gałązek. 

Weź jedną witkę i wygnij ją w taki sposób, żeby stworzyć okrąg. Bawełnianym sznurkiem ciasno opleć gałązkę, żeby się nie rozkręcała. Pojedynczo dokładaj kolejne gałązki, zaplatając je za każdym razem w tym samym kierunku. Splot powinien stopniowo stawać się coraz luźniejszy – dzięki temu wieniec będzie wyglądał na bardziej naturalny. 

Całość zwiąż w jednym miejscu sznurkiem, na którym później zawiesisz swój stroik. Gałązki barwinku i bukszpanu podziel na mniejsze kawałki i przyklej klejem na gorąco na całej powierzchni koła. Następnie w dowolnych miejscach zamocuj piórka i wydmuszki. 

Z ażurowej wstążki zawiąż kokardę. Przyklej ją tam, gdzie sznurek do zawieszania wzmacnia wieniec, aby ukryć miejsce wiązania. Gotowe!