Łąki kwietne jako naturalne elementy ogrodu coraz częściej zastępują trawniki. W porównaniu do nich nie potrzebują zajmującej sporo czasu pielęgnacji, a prezentują się równie lub nawet bardziej okazale. Dowiedz się, jak założyć i w jaki sposób dbać o łąkę kwietną w ogrodzie.
Łąka kwietna nie wymaga koszenia ani nawożenia, a jej nawadnianie ogranicza się najczęściej do podlewania tuż po wysiewie nasion. Dzięki pięknie kwitnącym roślinom naturalnie występującym na łąkach i polach świetnie prezentuje się w naturalistycznych ogrodach. Stanowi też alternatywę dla rabat bylinowych lub trawników.
Lista potrzebnych produktów:
- wał ogrodowy
- kosiarka
- siewnik.
Łąka kwietna – ekologiczny trend w ogrodzie
Łąki kwietne stworzone z różnych gatunków roślin to kompozycje przyjazne środowisku i niewymagające skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Zastępują trawnik przed domem, a przy tym są bardzo praktyczne i ekologiczne. Łąki kwietne nie wymagają intensywnego podlewania ani nawożenia szkodliwymi dla środowiska substancjami. W odróżnieniu od murawy nie potrzebują również regularnego koszenia, a warto pamiętać, że kosiarki spalinowe nie tylko uwalniają szkodliwe dla zdrowia i środowiska spaliny, lecz także zabijają owady i inne drobne organizmy żywe.
Łąki kwiatowe bardzo często pełne są roślin miododajnych, które przyciągają owady zapylające. Tworząc je w swoich ogrodach, zapewniamy pożytecznym stworzeniom sprzyjające warunki do życia, a tym samym wspieramy przyrodę. Zależnie od rodzaju mieszanki nasion taka łąka może mieć wiele różnych gatunków kwiatów, które kwitną nawet od wiosny do jesieni. Łąka kwietna jako alternatywa dla trawnika będzie zatem gwarancją pięknie kwitnących roślin bez dużych nakładów pracy przez cały sezon wegetacyjny.
Łąka kwiatowa to tzw. sielskie założenie ogrodowe, które wygląda na zaprojektowane przypadkowo przez naturę. Wymaga jednak dobrego przygotowania gleby pod uprawę oraz starannego doboru roślin.
Jakie rośliny na łąkę kwietną wybrać?
W celu założenia łąki kwietnej w ogrodzie najkorzystniej jest wybrać mieszankę nasion roślin, które rosną dziko. Wśród nich mogą znaleźć się gatunki jednoroczne, dwuletnie, a nawet wieloletnie, które będą się same rozsiewać. Dzięki temu nie będzie konieczne zakładanie co roku nowej łąki.
Przygotowując materiał siewny, można nabyć dostępne w handlu gotowe mieszanki nasion. Możesz również pokusić się o przygotowanie własnej mieszanki nasion np. z nasion zebranych samodzielnie na łące. Będą one z reguły bardziej odporne na deptanie, suszę i koszenie niż ich uprawne odpowiedniki. Jedne gatunki rosną szybciej, a drugie wolniej. Niektóre kwitną już po roku, a inne po 2 – 3 latach.
Mieszanki łąkowe można wybierać również pod kątem konkretnych gatunków roślin, czasem ich kwitnienia, wysokością lub kolorem kwitnienia. Często to są mieszanki roślin miododajnych, o pachnących kwiatach, a nawet takich, które wabią motyle.
Popularnymi roślinami, które najczęściej znajdują się w mieszankach nasion na łąkę kwietną, są m.in.: krwawniki, chabry, złocienie, koniczyny, maki, pięciorniki, rumianki, stokrotki, firletki, goździki, nagietki, szałwie łąkowe, rdesty wężowniki oraz ostróżki ogrodowe. Na łąkę kwietną nadają się również trawy, np. mietlice, różne gatunki kostrzewy, tymotka, kupkówka.
Jak założyć łąkę kwiatową?
Rośliny rosnące na łące kwietnej to najczęściej gatunki, które nie mają zbyt dużych wymagań glebowych czy pielęgnacyjnych. Chociaż nie będą potrzebowały bardzo urodzajnego podłoża ani regularnego nawożenia, nie oznacza to, że nie wymagają właściwego przygotowania stanowiska przed wysiewem nasion.
Łąkę w ogrodzie najlepiej zakładać na wiosnę, np. na przełomie marca i kwietnia. Na początek należy wyrwać stare rośliny i chwasty, a następnie przekopać szpadlem podłoże. Warto odczekać ok. 2 tygodni, aż gleba osiądzie i wyrosną chwasty, których nie udało się nam całkowicie usunąć wcześniej. Po ich wyrwaniu podłoże trzeba wyrównać grabiami. Dopiero na tak przygotowaną równą powierzchnię można wysiać rośliny.
Nasiona łąki kwietnej z zakupionej mieszanki należy przed wysiewem wymieszać z piaskiem zgodnie z zaleceniami producenta – to zminimalizuje nierówny wysiew. W ich równomiernym rozprowadzeniu po podłożu pomoże również specjalny siewnik, choć możemy wysiać wszystko ręcznie. Posiane nasiona warto zwałować wałem ogrodowym lub lekko zgrabić, aby wbić je nieco w ziemię i uniemożliwić ptakom ich wyjadanie. Na koniec cały obszar należy zwilżyć delikatnym strumieniem wody.
Pielęgnacja założonej w ogrodzie łąki kwietnej ogranicza się do kilkukrotnego nawadniania – zaraz po wysiewie nasion warto podlewać łąkę codziennie przez około 2 tygodnie. Później można ograniczyć się do podlewania jedynie w okresie suszy. Jak już wspomnieliśmy, łąki kwietnej nie trzeba nawozić, a jej koszenie zazwyczaj wykonuje się raz, na koniec kwitnienia, czyli w większości przypadków dopiero jesienią.
Łąkę kwiatową wystarczy kosić jeden, lub dwa razy w roku, nie wcześniej niż na początku lata (bujniej kwitnie, gdy jest koszona rzadziej). Można ją kosić częściej, np. co 2-3 tygodnie powtarzać wykaszanie ścieżek, co jest podyktowane względami czysto strukturalnymi.