Szałwia błyszcząca - uprawa, pielęgnacja, odmiany

Szałwia błyszcząca pochodzi z Ameryki Południowej, jednak jest też znana i uprawiana w innych krajach, również w Polsce. Swoimi jaskrawoczerwonymi kwiatostanami zdobi rabaty, obwódki i skrzynki balkonowe. Często pojawia się także w nasadzeniach miejskich. Co warto wiedzieć o uprawie szałwii błyszczącej?

Szałwię błyszczącą można uprawiać z rozsady, samodzielnie wysiewając nasiona do pojemników. Znacznie prostszym sposobem będzie jednak zakup gotowych sadzonek, które są dość licznie sprzedawane w marketach ogrodniczych już od wiosny.

Lista potrzebnych produktów:

Szałwia błyszcząca – charakterystyka

Szałwia błyszcząca to roślina jednoroczna, która pochodzi z Brazylii. W swoim rodzimym kraju ma formę krzewu osiągającego nawet 150 cm wysokości, jednak w polskich warunkach dorasta do 40 cm. Kwiatostany szałwii tworzą liczne drobne kwiaty zebrane w kłosy. Najczęściej kwitnie na krwiście czerwony kolor, choć niektóre jej odmiany mają odcień różowy, fioletowy lub biały. Kwiaty rośliny pięknie kwitną od końca czerwca aż do października. Kwiaty są wargowe, wąskie, 5-6 cm długości, otoczone barwnym, do połowy zrośniętym kielichem. Są zebrane na szczytach pędów w grona do 10 cm długości. Dekorację stanowią również jej liście, które mają sercowaty kształt i intensywną zieloną barwę. Są osadzone na ogonkach długości 10 cm.

Szałwia błyszcząca czerwona lub fioletowa doskonale sprawdza się na rabacie z innymi kwiatami ozdobnymi albo uprawiana w donicach na balkonie lub tarasie. Roślina ma dość wyrazisty wygląd, przez co może dominować wśród innych nasadzeń. Z tego powodu warto zestawić ją z roślinami, których nie przytłoczy. Dobrym towarzystwem dla szałwii błyszczącej są inne kwiaty letnie, takie jak lwia paszcza, cynia wytworna lub też lewkonia letnia. Doskonale prezentuje się również sama, sadzona w grupach.

Zależnie od koloru kwiatostanów znajdziemy kilka odmian szałwii, np.:

  • ‘Mojave Purple’ – szałwia błyszcząca fioletowa;
  • ‘Mojave Red’ – szałwia błyszcząca czerwona;
  • ‘Mojave White’ – szałwia błyszcząca biała.

Szałwia błyszcząca – uprawa i wymagania

Szałwia błyszcząca to roślina doskonała zarówno na stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Będzie dobrze rosła na glebach żyznych, przepuszczalnych i bogatych w składniki pokarmowe. Idealnym odczynem podłoża jest grunt lekko kwaśny o pH w okolicach 6.

Szałwię błyszczącą uprawia się z rozsady, którą przygotowuje się w lutym i w marcu. W tych miesiącach nasiona rośliny należy wysiać do skrzynek lub rozsadników i przechowywać na słonecznym parapecie w ogrzewanym pomieszczeniu. Do kiełkowania potrzebuje temperatury mniej więcej 20 stopni Celsjusza. Do pikowania przechodzi się, kiedy na siewkach pojawiają się 2 liście. Wtedy pikuje się je do większych pojemników lub wielodoniczek. Na miejsce stałe na rabatę lub do donic na balkonie czy tarasie sadzi się sadzonki szałwii błyszczącej, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli od połowy maja. To roślina, której szkodzą niskie temperatury.

Jeśli nie planujesz przygotowywać rozsady szałwii błyszczącej, ale chcesz cieszyć oko jej pięknymi kwiatami aż do października, w sklepach ogrodniczych możesz nabyć gotowe sadzonki. Podobnie jak te przygotowywane samodzielnie z nasion, należy wsadzić je do gruntu w połowie maja. Na miejsce stałe szałwie należy sadzić w rozstawie 20 x 25 cm lub 30 x 30 cm. Pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu dla niej stanowiska – odchwaść teren, przekop szpadlem, a na koniec wyrównaj i rozpulchnij grabiami.

Pielęgnacja szałwii błyszczącej

Szałwia błyszcząca jest łatwa w pielęgnacji – do pięknego kwitnienia potrzebuje jedynie regularnego podlewania i wycinania zwiędłych kwiatostanów. Odcinając zwiędłe kwiaty sekatorem, pobudzisz roślinę do nieprzerwanego kwitnienia. Powinno się ją podlewać umiarkowanie, gdyż roślina dobrze znosi lekkie przesuszenie.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku szałwii błyszczącej jest nawożenie. Należy zacząć ją zasilać 2 tygodnie po posadzeniu. Najlepiej wykorzystać nawóz dla roślin kwitnących, który zawiera dużo fosforu i potasu. Nawożenie można przeprowadzać co 2–3 tygodnie.

Zastosowanie szałwii błyszczącej

Szałwia błyszcząca jest świetną rośliną na obwódki ze względu na kompaktowy pokrój i intensywne kwitnienie. Może również uzupełniać miejsce po przekwitniętych wcześniej gatunkach. Warto ją posadzić obok kwitnących wiosną roślin cebulowych. Gdy cebulowe przekwitną to szałwia uzupełni puste miejsce do późnej jesieni.

Dzięki intensywnemu zabarwieniu szałwia ożywia kompozycję z zielonych krzewów iglastych czy liściastych. Można ją spotkać na wielu skwerach i zieleńcach w mieście, ponieważ ożywia miejskie tereny.