Hamak w ogrodzie lub na tarasie to świetny mebel do relaksu. Taką huśtawkę z płótna i sznurka możesz wykonać samodzielnie. A jeśli obok twojego domu brak odpowiednich drzew, na których mógłbyś rozpiąć siatkę, sam z łatwością zbudujesz potrzebny stelaż.
Samodzielne wykonanie hamaka ze sznurka pozwala na uzyskanie niesamowitego klimatu na świeżym powietrzu. To nie tylko genialna ozdoba, ale także świetne miejsce do relaksu w letnie popołudnia.
Niezbędne materiały i narzędzia do zrobienia hamaka
Przed przystąpieniem do konstrukcji hamaka przygotuj:
- wiertarkę i wiertła do drewna o średnicy np. 8 mm
Z materiału o podanym wymiarze stworzysz hamak dla jednej osoby, który udźwignie do 120 kg. Warto zwrócić uwagę na jakość bawełny – najlepiej wybrać wariant o gramaturze co najmniej 450 g/m2. Możesz kupić również wytrzymałe płótno żeglarskie. Najlepiej, aby sznurki także były do zastosowań żeglarskich albo stanowiły specjalne wersje do huśtawek. Dzięki temu zyskasz pewność, że zniosą większy ciężar.
Jak zrobić hamak ze sznurka i płótna krok po kroku
Wykonanie hamaka zacznij od przygotowania płótna. Najpierw obszyj materiał, tworząc około 5-centymetrową krawędź. Przy dwóch krótszych bokach wytnij otwory – pierwszy zrób około 3 cm od brzegu, a kolejne co 10 cm. Warto zabezpieczyć je metalowymi nitami, które zapobiegną rwaniu się materiału hamaka.
Kolejny krok to wywiercenie w listwach otworów, przez które będzie przechodził sznurek hamaka. Przyłóż materiał do listew i odrysuj miejsca wyciętych dziurek, aby dokładnie pokrywały się z tymi, które wywiercisz wiertarką. Wykonaj otwory, a następnie pomaluj listwy farbą na wybrany kolor. Jeżeli chcesz, aby zachowały naturalną barwę, wykończ je jedynie bejcą lub lakierem do drewna.
Po wyschnięciu farby lub lakieru możesz przejść do przeplatania sznurka przez płótno i listwy. Najpierw podziel linę na tyle elementów, ile masz otworów z każdej strony płótna. Zacznij od zawiązania pierwszego sznurka w pierwszym otworze materiału, a następnie przewlecz do pierwszej dziurki w drewnie w odległości około 10 cm od materiału i około 20 cm przez karabińczyk – sznurek ma być przywiązany do otworu w płótnie, a potem przechodzić kolejno przez otwór w listwie i karabińczyk. Postępuj analogicznie z pozostałymi częściami sznurka. Przeplatając linę przez ostatni otwór w hamaku, dobrze naciągnij linki. Końcówki sznurka zawiąż przy karabińczyku. Hamak z płótna i sznurka gotowy! Teraz wystarczy go zainstalować w ogrodzie na drzewie lub specjalnie skonstruowanym stojaku.
Jak samemu zrobić stojak na hamak?
Jeśli w swoim ogrodzie nie masz odpowiedniego miejsca, nic straconego! W prosty sposób wykonasz stojak na hamak z drewna i metalowych łączników. Będziesz potrzebować:
- kantówki o wymiarach 7 × 7 × 180 cm;
- 2 kantówek o wymiarach 7 × 7 × 140 cm;
- 4 kantówek o wymiarach 7 × 7 × 80 cm;
- metalowych łączników z czterema otworami na kantówki 7 × 7 cm;
- wiertarki i wiertła do drewna;
- 2 śrub oczkowych;
- piły ręcznej lub wyrzynarki (opcjonalnie);
- impregnatu, bejcy, lakieru lub farby do drewna;
- pędzla.
W tartaku lub markecie budowlanym możesz kupić dłuższe kawałki kantówek, a następnie przyciąć je do podanych wymiarów. Kantówki o podanej grubości 7 × 7 cm powinny wystarczyć do stworzenia wytrzymałego stelaża na hamak dla jednej osoby. Cięcie najłatwiej wykonać pilarką ukosową.
Dzięki metalowym łącznikom do stelaża na hamak wykonanie stojaka jest dziecinnie proste. Wystarczy jedynie dociąć kantówki na pożądany wymiar i na szczycie dwóch kantówek o długości 140 cm przymocować śruby oczkowe, w których później zainstalujesz hamak. Wywierć otwory w drewnie, a następnie wkręć w nie śruby. Kolejno zabezpiecz drewniane elementy stelaża impregnatem, bejcą lub lakierem (możesz również pomalować go na ulubiony kolor). Na koniec umieść wszystkie kantówki w metalowych łącznikach. Najdłuższy element stworzy podstawę, dwie krótsze kantówki – ramiona, a cztery krótkie kantówki mają utworzyć boki podstawy. Teraz wystarczy wybrać miejsce w ogrodzie, rozłożyć hamak i cieszyć chwilą dla siebie!