Jak zrobić kwietnik z palet krok po kroku?

Kwietnik z palet to świetny sposób na wykorzystanie starego, niepotrzebnego drewna, a jednocześnie wyraz postawy ekologicznej i dbałości o środowisko. Wykonanie kwietnika z palet nie jest trudne. Bez problemów zrobisz go samodzielnie z łatwo dostępnych materiałów, korzystając z podstawowych narzędzi.

Palety to materiał często wykorzystywany do budowy mebli ogrodowych i balkonowych. Mogą z nich powstać np. fotele, leżaki lub stoliki kawowe. Jednym z prostszych i tańszych przedmiotów do wykonania jest kwietnik z palet, który może stanąć przy ścianie domu albo stanowić wolnostojącą konstrukcję na balkonie lub tarasie. 

Lista potrzebnych produktów:

  • paleta
  • listwa odpowiadająca wymiarom listew palety

  • masa szpachlowa
  • pędzel
  • impregnat, farba.

Budowa kwietnika z palet: wybór materiału

Na rynku jest dostępne kilka rodzajów palet, które różnią się wymiarami, wagą i odpornością na obciążenia.

  • Palety o wymiarach 800 × 600 × 144 mm – z nich stworzysz lekkie konstrukcje kwietnikowe, które mogą stanąć np. przy ścianie domu lub na balkonie.
  • Europalety o wymiarach 1200 × 800 × 144 mm – to ciężkie palety ważące nawet 25 kg. Mogą służyć do budowy kwietników jako wolnostojących konstrukcji w ogrodzie.
  • Palety o wymiarach 1200 × 1200 × 144 mm – stanowią dobry, solidny materiał na sporych rozmiarów kwietniki wolnostojące.

Niezależnie od wyboru konkretnego rodzaju palet szukaj materiału w dobrym stanie. Zanieczyszczone drewno z niewielkimi uszkodzeniami umyjesz i uzupełnisz w nim ubytki, jednak palety z połamanymi i spróchniałymi deskami nie będą się nadawać do ponownego użytku przy budowie kwietnika.

Jak zrobić kwietnik z palet krok po kroku?

Praca przy budowie kwietnika z palety jest niezwykle łatwa, ponieważ cała konstrukcja niemal idealnie odwzorowuje gotowy stojak na kwiaty. Musisz jednak lekko doszlifować drewno i udekorować gotową konstrukcję.

Jeśli twój kwietnik ma powstać ze starych palet z odzysku, oczyść je dokładnie z wszelkich zanieczyszczeń i zaczekaj, aż drewno wyschnie, zanim przystąpisz do dalszej pracy.

Budowę kwietnika z palet do ogrodu zacznij od odłamania drugiej i czwartej listwy z przedniej strony palety. Użyj w tym celu łomu. Odwróć paletę i każdą z oderwanych listew przybij gwoździami (możesz użyć też wkrętów do drewna i wkrętarki, aby przyśpieszyć pracę) do spodu poprzeczek. Do trzeciej poprzeczki przymocuj dodatkową listwę. W ten sposób powstaną trzy podłużne pojemniki, w których zasadzisz kwiaty lub włożysz doniczki.

Powstałą konstrukcję kwietnikową należy przeszlifować, aby pozbawić jej powierzchnię wszelkich chropowatości i drzazg. Użyj w tym celu szlifierki, a trudno dostępne miejsca wygładź ręcznie papierem ściernym o gradacji 80–100. Jeżeli na gładkiej powierzchni dostrzeżesz ubytki w drewnie, uzupełnij je masą szpachlową.

Jak wykończyć kwietnik z palety?

Po skonstruowaniu kwietnika z europalety zabezpiecz konstrukcję właściwym preparatem i nadaj pożądany efekt dekoracyjny. Do ochrony drewnianego kwietnika wybierz impregnat do drewna na zewnątrz, który stworzy wytrzymałą i odporną na niszczące działanie zmiennych warunków atmosferycznych warstwę. Do wyboru masz impregnat bezbarwny lub nadający drewnu wybrany kolor. Przy pomocy pędzla nałóż jedną warstwę preparatu, odczekaj, aż drewno wyschnie i nałóż kolejną warstwę.

Jeśli zdecydowałeś się na bezbarwny impregnat, warto kwietnikowi z palety nadać oryginalny kolor przy pomocy farby. Konstrukcję możesz pomalować na biało, szaro lub błękitno, aby pasowała do niemal każdej aranżacji ogrodu lub tarasu. Warto też zaszaleć z kolorami – czerwone, pomarańczowe lub fioletowe kwietniki będą stanowiły mocny akcent dekoracyjny wśród roślinności. Ciekawym pomysłem jest pomalowanie przednich listewek, które tworzą pojemniki na kwiaty, czarną farbą tablicową. Dzięki takiemu zabiegowi będziesz mógł podpisać kwiaty lub zioła, które tam umieścisz.