Jesień to czas, kiedy możemy być szczególnie dumni z całorocznej pielęgnacji ogrodu - zbieramy wówczas konkretne owoce swojej ciężkiej pracy. Sady wciąż mają nas czym obdarować, większość warzyw osiąga swoją dojrzałość, kwiaty jesienne są w pełnym rozkwicie, a drzewa mienią się ciepłymi barwami.
Niestety, najpiękniejszy i najlepiej utrzymany ogród, większy czy mniejszy, nie wygląda estetycznie i nie budzi zachwytu, jeśli nasz wzrok napotka porozrzucane grabie, łopaty lub sekatory. Gdy zbliża się koniec sezonu, warto znaleźć dobre rozwiązanie, jak utrzymać porządek w miejscu przechowywania narzędzi.
Przechowywanie narzędzi ogrodowych - domek narzędziowy
Kto posiada duży ogród, może pozwolić sobie na luksus zbudowania lub kupienia osobnego domku na narzędzia ogrodnicze. Przy odpowiednich jego gabarytach zmieszczą się tam ogrodowe meble, parasole, zabawki, pojemniki, donice, a nawet rowery - rzadko używane zimą. Stawiamy go w dowolnym miejscu posesji.
Domek narzędziowy wybieramy spośród wykonanych z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego, różnią się one trwałością materiałów oraz sposobem konserwacji.
Kiedy wyjmujemy zarówno duże narzędzia (łopata, grabie) jak i te mniejsze, nie musimy się martwić, że zahaczymy o schody czy o zaparkowany samochód. Ucieszą się zwłaszcza z takiego rozwiązania posiadacze kosiarki oraz pługu śnieżnego.
Każdy przedmiot powinien mieć swoje określone miejsce, zatem warto wyposażyć domek w podstawowe wytrzymałe regały. Na nich umieszczamy skrzynki i organizery oraz szuflady na drobne przedmioty.
Dobre rozwiązanie to stół warsztatowy na środku - miejsce potrzebne do dokonywania drobnych napraw, czyszczenia i zabezpieczania narzędzi ogrodniczych.
Narzędzia ogrodowe przechowywane w pomieszczeniu gospodarczym
Czasem nasz dom wyposażony jest w duże i wygodne pomieszczenie gospodarcze - najlepiej z osobnym wejściem od strony ogrodu (co zaoszczędzi nam biegania przez wnętrze domu i przy okazji często zostawiania za sobą błotnych śladów) i dostępem do bieżącej wody.
Tutaj również sprawdzą się regały lub stojaki, a nawet całe systemy przechowywania w formie ścianek, które można powiesić. Wieszaki, specjalistyczne uchwyty (np. na węże ogrodowe) i szufladki uporządkowują narzędzia ogrodowe i ułatwiają do nich dostęp - od razu wiadomo, gdzie co znaleźć.
Sposoby przechowywania narzędzi w garażu
Czasem musimy się zmieścić z naszymi narzędziami na niewielkiej przestrzeni wydzielonej obok auta. Kącik ogrodniczy nieco zagraci nasz garaż, chyba że na ścianie umieścimy powieszone wysoko uchwyty na narzędzia - tak, aby nie przeszkadzały w parkowaniu samochodu. Praktyczny gotowy wieszak nie kosztuje dużo, ale możemy też zrobić go samodzielnie - dopasowując wymiary do ilości dostępnego miejsca. Dostępne są również przezroczyste wodoodporne pokrowce z kieszonkami na drobny sprzęt ogrodniczy.
W takiej sytuacji rozważmy zakup narzędzi w systemie jednego trzonka. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala do jednej nasady przymocowywać różne końcówki. Dzięki temu oszczędzamy miejsce do przechowywania narzędzi ogrodniczych nie rezygnując jednocześnie z dostępu do wielu ich rodzajów.
Jak widać, przestrzeń garażu nadal może wyglądać schludnie, a sprzęty ogrodnicze pozostawać uporządkowane, nawet na tak niewielkim fragmencie pomieszczenia.
Narzędzia do pielęgnacji ogrodu przechowywane w piwnicy
Jeżeli nie mamy takiej możliwości, jak powyższe, pozostaje nam przechowywać narzędzia ogrodnicze w piwnicy. Jest to kłopotliwe ze względu na trudny dostęp: schody lub drabinkę, którą za każdym razem musimy pokonać.
W piwnicy prawdopodobnie będzie nieco cieplej niż w osobnych pomieszczeniach czy garażu - jest to jakaś zaleta, zwłaszcza dla narzędzi wykonanych z gumy i plastiku (węże i zraszacze, pistolety, wózki). Rozmieszczenie tych przedmiotów, podobnie jak w pozostałych przypadkach, możemy zorganizować za pomocą regałów, wieszaków czy stojaków, zgodnie z potrzebami.
Zauważmy zatem, że każde pomieszczenie, gdzie przechowujemy narzędzia: czy jest to garaż, schowek, czy inne miejsce, możemy odpowiednio rozplanować według jasnych zasad. Odpowiednie systemy przechowywania pomogą nam uniknąć bałaganu i nieustannych poszukiwań potrzebnych nam w danej chwili akcesoriów.