GRILL MUROWANY - PROPOZYCJA PODANIA...

Pogoda w tym roku dopisuje, niektórzy już zaczęli sezon grillowy - można się zastanowić czy nadal używać jakiegoś składanego "blaszaka", kupić coś "porządnego - a może (jeśli mamy miejsce) zrobić sobie samemu grill murowany. Robiąc grill samemu mamy wpływ na jego wielkość i wygląd. Możemy dopasować rozmiary konstrukcji do naszych potrzeb.

Poniższy przepis to spora konstrukcja, szczególnie przydatna, jeśli planujemy długi sezon w dużym towarzystwie. Jest to tylko propozycja - łatwa do zmodyfikowania w zależności od potrzeb.

Materiały (ilości w zależności od planowanego rozmiaru):

- bloczki betonowe ok. 40 szt.

- cegły klinkierowe (kratówki) ok. 160 szt.

- cegły klinkierowe pełne ok. 20 szt.

- blat granitowy 1 szt.

- zaprawa murarska - kilka worków

- klej do glazury (mrozoodporny)

- fuga

- kołki rozporowe mosiężne o średnicy wewnętrznej Ø6 mm

- pręt gwintowany (Ø 6mm)

- ruszt (robiony na zamówienie, albo od nieużywanego grilla)

- kuweta na węgiel - robiona na zamówienie, albo spawana samemu

Narzędzia:

- szpadel (np. VERTO 15G004)

- grabie (np. VERTO 15G050)

- sznurek murarski (np. TOPEX 13A920)

- poziomnica (np. TOPEX 29C303)

- kastra budowlana, lub mała betoniarka (kastra TOPEX 13A780)

- mieszarka do zapraw lub mocna wiertarka z mieszadłem do zapraw (np. GRAPHITE 58G782)

- kielnia (np. TOPEX 13A103)

- wiertarka + wiertło do betonu (np. GRAPHITE 58G725 + 57H351)

- szlifierka kątowa z tarczą diamentową - do przycinania cegieł (np. GRAPHITE 59G120 + 57H621)

Zaczynamy od wyznaczenia miejsca i zrobienia wykopu pod bloczki betonowe. Dno wykopu dobrze by było wyrównać piaskiem. Bloczki układamy "na styk", w formacie 5 x 7 bloczków, ew. przerwy zasypujemy piaskiem. Można całość polać wodą, tak żeby piasek wpłynął we wszystkie szczeliny i pod bloczki, stabilizując ich położenie.

Na tak wykonanej podstawie zaczynamy murować konstrukcję grilla - 3 x 3 cegły + podwójny murek z wypustem - tam znajdzie się blat.

Murujemy na wysokość 10 cegieł (z przodu, tam gdzie będzie ruszt 2 poziomy) - cegła kratówka. 11 poziom + 3 poziom z przodu, robimy cegłą pełną, żeby było ładne wykończenie brzegu.

Na podwójnym murku z "wypustem" mocujemy za pomocą kleju do glazury blat granitowy. Blat możemy zamówić, albo tak jak ja - kupić "ścinki" w hurtowni granitu. Akurat trafiłem taki kawałek, którego nie trzeba było przycinać.

Przerwy między cegłami fugujemy.

W wewnętrznej komorze w przerwach między cegłami wiercimy otwory pod kołki mosiężne i wkręcamy w nie pocięty na krótkie odcinki pręt gwintowany (mogą być śruby). Pozwoli nam to regulować wysokość rusztu nad kuwetą z węglem a dodatkowo pozwoli łatwo wyjąć kuwetę, żeby wysypać popiół. Umożliwi też schowanie kuwety i rusztu na zimę.

Rozpoczynając budowę, dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem grilla, ja ustawiłem wlotem na zachód (mam głównie zachodnie wiatry) i kilka kroków od schodów na taras. Dobre umiejscowienie sprawi, że użytkowanie będzie przyjemnością a nie katorgą.

Oczywiście wielkość można dopasować do swoich potrzeb ew. do tego jaki ruszt + kuwetę uda nam się kupić.

Moja kuweta na węgiel była spawana z 2 mm blachy - wytrzymała kilka lat dość intensywnej eksploatacji. Ruszt jest zrobiony z drutu nierdzewnego - ma się całkiem dobrze.

Jacek Churski