Grill murowany - propozycja podania...

Pogoda w tym roku dopisuje, niektórzy już zaczęli sezon grillowy - można się zastanowić czy nadal używać jakiegoś składanego "blaszaka", kupić coś "porządnego - a może (jeśli mamy miejsce) zrobić sobie samemu grill murowany. Robiąc grill samemu mamy wpływ na jego wielkość i wygląd. Możemy dopasować rozmiary konstrukcji do naszych potrzeb.

Poniższy przepis to spora konstrukcja, szczególnie przydatna, jeśli planujemy długi sezon w dużym towarzystwie. Jest to tylko propozycja - łatwa do zmodyfikowania w zależności od potrzeb.

 

Materiały (ilości w zależności od planowanego rozmiaru):

- bloczki betonowe ok. 40 szt.

- cegły klinkierowe (kratówki) ok. 160 szt.

- cegły klinkierowe pełne ok. 20 szt.

- blat granitowy 1 szt.

- zaprawa murarska - kilka worków

- klej do glazury (mrozoodporny)

- fuga

- kołki rozporowe mosiężne o średnicy wewnętrznej Ø6 mm

- pręt gwintowany (Ø 6mm)

- ruszt (robiony na zamówienie, albo od nieużywanego grilla)

- kuweta na węgiel - robiona na zamówienie, albo spawana samemu

Narzędzia:

- szpadel (np. VERTO 15G004)

- grabie (np. VERTO 15G050)

- sznurek murarski (np. TOPEX 13A920)

- poziomnica (np. TOPEX 29C303)

- kastra budowlana, lub mała betoniarka (kastra TOPEX 13A780)

- mieszarka do zapraw lub mocna wiertarka z mieszadłem do zapraw (np. GRAPHITE 58G782)

- kielnia (np. TOPEX 13A103)

- wiertarka + wiertło do betonu (np. GRAPHITE 58G725 + 57H351)

- szlifierka kątowa z tarczą diamentową - do przycinania cegieł (np. GRAPHITE 59G120 + 57H621)

Zaczynamy od wyznaczenia miejsca i zrobienia wykopu pod bloczki betonowe. Dno wykopu dobrze by było wyrównać piaskiem. Bloczki układamy "na styk", w formacie 5 x 7 bloczków, ew. przerwy zasypujemy piaskiem. Można całość polać wodą, tak żeby piasek wpłynął we wszystkie szczeliny i pod bloczki, stabilizując ich położenie.

 

Na tak wykonanej podstawie zaczynamy murować konstrukcję grilla - 3 x 3 cegły + podwójny murek z wypustem - tam znajdzie się blat.

Murujemy na wysokość 10 cegieł (z przodu, tam gdzie będzie ruszt 2 poziomy) - cegła kratówka. 11 poziom + 3 poziom z przodu, robimy cegłą pełną, żeby było ładne wykończenie brzegu.

 

 

Na podwójnym murku z "wypustem" mocujemy za pomocą kleju do glazury blat granitowy. Blat możemy zamówić, albo tak jak ja - kupić "ścinki" w hurtowni granitu. Akurat trafiłem taki kawałek, którego nie trzeba było przycinać.

 

Przerwy między cegłami fugujemy.

 

W wewnętrznej komorze w przerwach między cegłami wiercimy otwory pod kołki mosiężne i wkręcamy w nie pocięty na krótkie odcinki pręt gwintowany (mogą być śruby). Pozwoli nam to regulować wysokość rusztu nad kuwetą z węglem a dodatkowo pozwoli łatwo wyjąć kuwetę, żeby wysypać popiół. Umożliwi też schowanie kuwety i rusztu na zimę.

 

Rozpoczynając budowę, dobrze zastanowić się nad umiejscowieniem grilla, ja ustawiłem wlotem na zachód (mam głównie zachodnie wiatry) i kilka kroków od schodów na taras. Dobre umiejscowienie sprawi, że użytkowanie będzie przyjemnością a nie katorgą.

Oczywiście wielkość można dopasować do swoich potrzeb ew. do tego jaki ruszt + kuwetę uda nam się kupić.

Moja kuweta na węgiel była spawana z 2 mm blachy - wytrzymała kilka lat dość intensywnej eksploatacji. Ruszt jest zrobiony z drutu nierdzewnego - ma się całkiem dobrze.

Jacek Churski

 

Porady

Siekiera rozłupująca czy ciesielska? Która siekiera do drewna będzie najlepsza? Twarde drzewo i kilka warstw hartowanej stali. Tak w dużym skrócie prezentuje się siekiera do drewna.... Zobacz artykuł
Odpalamy kosiarkę spalinową. Jakie są zasady? Dzięki temu, że spalinowy sprzęt jest w pełni mobilny i dysponuje sporą mocą, idealnie sprawdza się w... Zobacz artykuł
Czym powinny wyróżniać się grabie do liści? Jeśli nieodpowiednio dobierzemy grabie, wówczas zadania, które mamy wykonać, okażą się wręcz drogą przez... Zobacz artykuł
Utrzymuj trawnik w należytym porządku – jakie grabie wybrać? Wybierając grabie do trawy, nie powinniśmy poprzestawać na wyborze pierwszego dostępnego narzędzia. Istotne... Zobacz artykuł

OFICJALNY SKLEP PRODUCENTA