Jak zrobić stojak na wino? Ze sznurka, z drewna

Stojak na wino to modny element wystroju wnętrz, który sprawdzi się w domu każdego smakosza tego trunku, ale nie tylko. Drewniany stojak, regał, półka na wino to mebel, który sprawdzi się w kuchni, salonie, przedpokoju, korytarzu i w piwnicy.

Dla wszystkich, którzy uwielbiają wino, rozpoznają szczepy lub miejsca jego pochodzenia, lubią poznawać nowe smaki, a także często dodają wino do różnych potraw, bardzo praktycznym elementem wyposażenia wnętrza będzie stojak na wino. Mebel ten będzie efektownie eksponował butelki i sprawdzi się w każdym stylu wykończenia wnętrz – od klasycznego, przez nowoczesny, industrialny, rustykalny po skandynawski i prowansalski. Stojak na wino możesz wykonać całkowicie samodzielnie.

Jak zrobić stojak na wino? – przydatne narzędzia

Aby wykonać własnoręcznie stojak, regał czy półkę na wino, będziesz potrzebował odpowiednich materiałów, takich jak kawałki drewna. Mogą to być listwy, kantówki, skrzynki po owocach, sklejki lub małe deseczki. Pomocny może być także sznurek. Instrukcja prezentująca, jak zrobić stojak na wino z drewna to poradnik wykonania konstrukcji z deseczek krok po kroku, do której będziesz potrzebować kilkunastu struganych grubszych kantówek o długości około 35 cm każda i około 10 kantówek cieńszych. Będziesz także potrzebował narzędzi takich jak:

Jak zrobić półkę na wino? – pomysły

Istnieje kilka praktycznych sposobów na to, jak zrobić regał na wino. Każdy z nich zaprezentuje się w twoim domu równie oryginalnie i stylowo. Poniżej kilka pomysłów, jak zrobić stojak na wino z drewna:

  • z drewnianej skrzynki po owocach – zamocuj w niej dodatkowe ścianki i podpórki,
  • z prostych, połączonych ze sobą sklejek i listewek – możesz go zamontować na ścianie lub na boku kuchennej zabudowy,
  • ażurowy stojak na wino z deseczek,
  • składany stojak na wino – z dwóch sklejek z otworami, które łączy się zawiasami,
  • wieszak na wino ze sznurka lub rzemienia przymocowanego do szafki – oryginalny, funkcjonalny i efektowny – sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach w stylu rustykalnym.

Jak zrobić stojak na wino z drewna krok po kroku?

Jeśli już posiadasz odpowiednie narzędzia i materiały i wiesz jakie wymiary będzie miał twój stojak na wino oraz zaplanowałeś, gdzie go umieścisz, czas przejść do działania. Pracę rozpocznij od wywiercenia otworów w kantówkach. Wywierć po dwa otwory na jednym z krańców grubszych kantówek, zwróć jednak uwagę na to, aby krzyżowały się one ze sobą. Otwory te muszą mieć grubość tych cieńszych kantówek, gdyż to one będą łączyć konstrukcję.

Następnie przygotuj w prawidłowy sposób kantówki do dalszych etapów prac. Jedną z najistotniejszych czynności jest przeszlifowanie kantówek gruboziarnistym papierem ściernym. Dzięki temu pozbędziesz się zadziorów oraz nierówności. Teraz możesz już wygładzić kantówki i zmatowić je drobnoziarnistym papierem ściernym. Następnym etapem jest odpylenie drewna. Jest to również najlepszy moment na pomalowanie lub polakierowanie drewna. W ten sposób nadasz swojemu stojakowi na wino interesujący kolor oraz zabezpieczysz drewno.

Kolejnym krokiem jest łączenie poszczególnych elementów stojaka na wino. Gdy kantówki całkowicie wyschną, wsuń cieńsze elementy w otwory, a następnie nanieś tam klej. To sprawi, że twój stojak na wino będzie mocny oraz stabilny. W ten sposób skonstruujesz dwie ścianki regału, które połączone będą cieńszymi kantówkami. Większe elementy połącz przy użyciu wkrętów.

Na koniec zamontuj wsporniki lub separatory, które będą stanowić system podtrzymywania butelek oraz zapobiegające poruszaniu się butelek. Możesz je wyciąć z drewnianej deski przy użyciu wyrzynarki. Możesz także użyć deseczek lub sklejek, w których, przy pomocy otwornicy, wykonasz otwór na szyjkę butelki.