Wybranie prezentu dla stolarza może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza, jeśli sami nie mamy wiedzy na temat sprzętu i akcesoriów potrzebnych do pracy. Kierujemy wtedy nasze kroki do marketów budowlanych lub wertujemy sklepy internetowe. Szukamy dobrego pomysłu na prezent dla stolarza, ale nie mamy pojęcia, co tak naprawdę nas powinno zainteresować. Czym się kierować w takiej sytuacji?
Praca w zawodzie czy zainteresowanie obróbką drewna
Hydraulik, elektryk, stolarz - pracownicy tych zawodów są rozchwytywani, często tworzą się do nich długie kolejki. Coraz trudniej o dobrego rzemieślnika czy usługodawcę, który spełni nasze oczekiwania. Zdarza się jednak, że mamy stolarza z zawodu w rodzinie lub wśród znajomych, co znacznie skraca nam proces poszukiwań. Czasami, oprócz adekwatnego wynagrodzenia, mamy chęć obdarować naszego majstra prezentem. Bywa, że za drobne naprawy fachowiec nie chce przyjąć pieniędzy, a my tak czy inaczej chcemy się odwdzięczyć za wykonaną pracę.
W takiej sytuacji najlepiej skonsultować, jaki przyrząd jest aktualnie potrzebny, ponieważ zawodowcy zwykle pracują w dobrze wyposażonych warsztatach. Z pewnością jednak znajdziemy coś, co może się przydać mężczyźnie trudniącym się tym zawodem.
W dzisiejszych czasach praca z drewnem kojarzy nam się coraz bardziej z powrotem do natury. Zaczyna być postrzegana jako wartościowe hobby czy sposób na odreagowanie długich godzin spędzanych w biurze. Angażuje nie tylko zmysł artystyczny, zdolności projektowania oraz planowania, ale także całe nasze ciało wymagając od niego siły i precyzji.
Prawdopodobnie szukasz czegoś na odpowiedni prezent dla stolarza-amatora, aby uczcić jego imieniny, urodziny czy inne święta. Podpowiadamy, co może być praktycznym podarunkiem dla takiej osoby.
Narzędzia stolarskie
Istotne miejsce w każdym warsztacie stolarskim stanowią narzędzia. Większość mężczyzn bardzo poważnie traktuje wyposażenie swojej skrzynki narzędziowej i organizerów, czy regału. Są też tacy, którzy nieustannie powiększają swoje zasoby i nigdy nie mają za dużo dłut czy hebli. Poza tym, niektóre produkty lub ich części po jakimś czasie ulegają zużyciu lub po prostu stają się przestarzałe. Stanowi to dobrą okazję do uzupełnienia ekwipunku stolarza.
Elektronarzędzia
Prezenty z tego działu są odpowiednie dla stolarza, najczęściej hobbysty, który rozbudowuje swoje zaplecze pracy. Takie produkty znacznie przyspieszą pracę w drewnie komuś, kto już trochę zdążył poznać jej podstawowe tajniki. Oto najważniejsze z narzędzi.
Frezarki
Kiedy wybieramy frezarkę, szukajmy maksymalnej mocy silnika w naszym pożądanym przedziale cenowym. Od tej wartości zależy maksymalna prędkość obrotowa, a co tym samym jej wydajność. O jakości narzędzia świadczy także duży i dokładny zakres regulacji głębokości frezowania. Przydatne opcje, na które warto zwrócić uwagę to dodatkowy, trójstopniowy ogranicznik głębokości czy system odsysania pyłu.
Wkrętarki i wiertarki
W tej kategorii warto postawić na narzędzie uniwersalne, spełniające obie funkcje, czyli wkrętarko-wiertarki. Moc również jest istotnym czynnikiem, powinna wynosić co najmniej 500W. Przydatne dodatki to plastikowy uchwyt ułatwiający stabilne trzymanie narzędzie dwiema rękami, a także ogranicznik wiercenia, dzięki któremu możesz szybko wykonać rząd otworów o identycznej głębokości.
Pilarki
Proces cięcia drewna dzięki pilarce staje się łatwy i przyjemny. W warsztacie świetnie sprawdzi się nawet podstawowa pilarka, którą można zamontować na stole. Jest wiele rodzajów: formatowe, tarczowe, taśmowe i pionowe. Najlepiej, aby posiadały regulację obrotów, wysokości tarczy oraz kątów cięcia, a także możliwość wymiany lub naostrzenia części tnących.
Zestawy narzędzi ręcznych
Niezbędne narzędzia ręczne najczęściej występują w komplecie. Stolarze potrzebują co najmniej kilku egzemplarzy z tej samej kategorii o różnych cechach.
Dłuta płaskie i żłobaki są dobrym pomysłem na prezent dla stolarza. Możemy je kupić w zestawach o różnych grubościach i kształtach końcówek. Całość mieści się w drewnianym pudełku lub skórzanym etui - obie wersje wyglądają bardzo elegancko i z klasą.
Strugi i heble można śmiało podarować każdemu, kogo pasjonuje stolarstwo. Podstawowy zestaw powinien składać się z narzędzi różnej wielkości, w tym tak zwanego "jaskółczego ogona", czyli struga przeznaczonego do delikatnej, kształtowej obróbki drewna. Za jego pomocą tworzy się klasyczne połączenie ciesielskie, polegające na umieszczeniu trapezoidalnych trzpieni (ogonów) w wyciętych w drugim elemencie otworach (gniazdach).
Pilniki wszelkiej średnicy, ziarnistości i przekroju są niezbędne praktycznie w każdym warsztacie. Okazuje się, że raczej trudno przesadzić z ich ilością - zawsze warto mieć pod ręką model o niezbędnych konkretnych parametrach.
Młotki i pobijaki mogą być traktowane jako prezenty z przymrużeniem oka, ale każdy stolarz będzie ich używał z należytą powagą. W tej kategorii również nie obędzie się bez kilku różnych wielkości, ciężkości i kształtów, przeznaczonych do pobijania dłuta, wbijania lub wyciągania gwoździ, a także montażu elementów drewnianych.
Ściski stolarskie występują także w wielu odmianach: jednoręczny, sprężynowy, narożnikowy, śrubowy, automatyczny, typu C czy typu F. Kupując ścisk stolarski, zwróćmy uwagę na rodzaj materiału, z którego jest wykonany, długość gwintu oraz mechanizm ścisku.
Zestawy dodatków
Zestaw frezów do drewna przyda się jako nieodłączny dodatek do frezarki. Jego elementy umieszczone są w poręcznej i łatwej do zapakowania walizce.
Zestaw wierteł do drewna zawiera, oprócz klasycznych wierteł cylindrycznych, także różnego rodzaju bity wkrętakowe, specjalistyczne końcówki i uchwyty.
Poziomice, kątowniki, miarki i ołówki pomagają w tej części pracy stolarza, w której konieczne jest precyzyjne zaplanowanie wielkości potrzebnych części i miejsc cięć. Nie stanowią także zbyt dużego obciążenia dla naszej kieszeni.
Inne narzędzia
Kolejną propozycją jest skrzynka uciosowa, bardzo przydatna, gdy trzeba wykonać cięcie pod konkretnym kątem. Wyposażona jest w prowadnice, które umożliwiają precyzyjne i bezpieczne wykonanie tego zadania.
Dla stolarza, który wyrabia meble, przyda się zszywacz stolarski. Za jego pomocą można szybko przymocować tylne ściany do szaf i regałów, ale także zamontować okna, drzwi i gonty.
Zestaw do połączeń kołkowych umożliwia zespalanie części drewna stosując dokładne i stabilne połączenia narożnikowe, połączenia typu T oraz połączenia powierzchniowe. W jego skład wchodzi przyrząd do połączeń, kołki wszelkich rozmiarów, wiertła do drewna, znaczniki, ograniczniki, czasem specjalistyczny klej.
Ostrzałka wielofunkcyjna pomoże zachować sprawność dłut, ostrzy i wierteł. To uniwersalne urządzenie okazuje się przydatne nie tylko w warsztacie stolarza, ale w kuchni czy w ogrodzie.
Akcesoria osobiste przydatne w pracy stolarza
Personalizowana skrzynka narzędziowa wykonana z solidnej stali może okazać się prawdziwym hitem dla odbiorcy. Jej surowa forma przełamana jest przez zabawną aluzję, rysunek czy podpis mówiący coś o właścicielu. Takie prezenty od razu trafiają każdemu do serca.
Pas stolarski służy do przenoszenia i porządkowania narzędzi na stanowisku pracy. Jest to doskonały prezent dla stolarza. Musi być wyposażony w kieszenie oraz metalowe uchwyty na młotki. Magnes umożliwia utrzymywanie drobnych, metalowych przedmiotów pod ręką bez konieczności szukania w kieszeni. Szwy fartucha wzmacnia się metalowymi nitami, aby wytrzymały obciążenie zaś odpinane watowane szelki rozkładają ciężar dźwiganych narzędzi i sprzętów. Pas może być wykonany z poliestru, skóry lub grubej tkaniny.
Odzież ochronna
Fartuch to nieodzowny element stroju wielu stolarzy. Pełni nie tylko funkcję ochrony przed zabrudzeniami, ale także przed drobnymi urazami spowodowanymi odpryskiwaniem wiórów. Fartuchy szyje się z grubego płótna, wzmocnionego woskową wodoodporną powłoką, czasem z domieszką poliestru. Te najdroższe wykonane są ze skóry. Fartuchy stolarskie mogą być wyposażone w kieszenie na podręczne narzędzia. W wielu sklepach istnieje możliwość umieszczenia własnego logo lub napisu na produkcie.
Spodnie ochronne do warsztatu to kolejny doskonały prezent dla stolarza. Regularne spodnie lub ogrodniczki z wieloma praktycznymi kieszeniami do przechowywania drobnych przedmiotów ułatwią pracę. Specjalne spodnie z atestem BHP są bardzo wytrzymałe i chronią przed drobnymi urazami. Profesjonalna odzież to bardzo praktyczny podarunek i zawsze się sprawdza, gdyż dobrze jest mieć spodnie na zmianę, kiedy jedne się zabrudzą lub zniszczą po latach pracy.
Rękawice ochronne zabezpieczają dłonie stolarza. Miękka poduszka na wewnętrznej części chroni przed odciskami i wibracjami oraz niweluje otarcia. We wierzchniej części czasem zamocowany jest magnes na śrubki, gwoździe i inne metalowe elementy, do których chce się mieć szybki dostęp. Odcięcie końcówek palców pozwala na większą dokładność chwytu. Każdy stolarz ucieszy się z takiego praktycznego podarunku.
Gadżety o zbliżonej tematyce
Prezent dla stolarza nie musi zawsze nawiązywać bezpośrednio do jego zajęcia. Może okazać się, że inne pomysły również sprawią przyjemność naszemu obdarowanemu. Na przykład zestaw galanterii skórzanej, składający się z klasycznego paska i portfela to bardzo elegancka i praktyczna opcja. Postarajmy się, żeby była odpowiednio estetycznie opakowana.
Multitool podkreśla nasz szacunek do umiejętności stolarza: wielozadaniowe narzędzie dla wielozadaniowego mężczyzny. Zadbajmy o dobrą jego jakość, w tym wypadku nie należy oszczędzać. Ostrze ze stali nierdzewnej może być pokryte odporną na zarysowania i korozję powłoką DLC. Oceńmy, czy rękojeść jest wygodna i estetyczna. Przyda się także kabura lub zdejmowany klips, dzięki któremu przymocujemy nóż do paska lub kieszeni.
Zabawne akcesoria
To dobre wyjście dla tych, którzy mają ograniczony budżet. Są łatwo dostępne, nie trzeba specjalistycznej wiedzy, aby je nabyć i wywołują uśmiech na twarzy obdarowanego. Będzie mógł ich często używać.
Koszulki z zabawnym nadrukiem nawiązującym do zawodu stolarza są dostępne w wielu miejscach, możemy wybierać we wzorach, rozmiarach i kolorach. Taki prezent sprawia, że każdy czuje się osobiście doceniony i nosi t-shirt z dumą.
Personalizowany "stolarski" kubek na kawę lub herbatę to niby prosty wybór, ale kto wie, może stanie się tym ulubionym wśród wszystkich kubków? Jeśli z sercem przemyślimy jego personalizację, są duże szanse na sukces.
Szkło do alkoholu przyda się zawsze, nie ma chyba elementu zastawu, który tak łatwo ulega stłuczeniu. W zależności od upodobań obdarowywanej osoby możemy wybierać spośród szklanek do piwa, do whisky, kieliszków do wódki lub chyba rzadziej, do wina. W wielu sklepach również dostępna jest możliwość umieszczenia własnego napisu na produktach. W tańszej, ale bardziej kreatywnej wersji sami zaprojektujmy i wydrukujmy naklejki na szkło.
Wręczając nasz z trudem wyszukany prezent dla stolarza pamiętajmy o ciepłych słowach i uśmiechu, to one mają dla każdego największą wartość.