Jak wybrać i zamontować obrzeża trawnikowe?

Początek roku niesie ze sobą już oczekiwanie na nadchodzącą wiosnę. To najlepsza pora, żeby przejrzeć katalogi ogrodnicze i zaplanować przestrzeń ogrodu. Kiedy już zaprojektujemy rabaty kwiatowe w części ozdobnej, grządki i zielnik w części użytkowej oraz wyznaczymy ścieżki, pozostaje nam do zagospodarowania miejsce na trawnik.

Do czego służy obrzeże trawnikowe?

Obrzeża trawnikowe stosuje się ze względów estetycznych i praktycznych. Służą do odseparowania trawnika od strefy rabat, grządek czy kory. Dzięki temu unikamy rozsiewania się trawy pomiędzy inne rośliny. Strefy ogrodu łatwiej utrzymać jest w początkowym ich kształcie, ponieważ żwirki, kamienie i kora nie mieszają się ze sobą. W przestrzeniach miejskich i publicznych parkach, obrzeża zapewniają ustabilizowanie linii alejek i chodników.

Obrzeża trawnikowe - rodzaje

Ze względu na tworzywo, obrzeża trawnikowe możemy podzielić na trzy rodzaje. Każdy z nich ma inną charakterystykę i inne zastosowanie. Podczas podejmowania decyzji weźmy pod uwagę jakie przestrzenie wymagają oddzielenia, ich różne powierzchnie, trwałość, wielkość budżetu oraz styl, w którym utrzymany jest ogród.

Obrzeża trawnikowe naturalne

Obrzeża trawnikowe z kamienia czy drewna pasują wizualnie do tradycyjnych niewielkich ogródków, nadają im rustykalny charakter.

  • Obrzeże z kamieni polnych czy głazów nieforemnych - jest tanie i nieskomplikowane. Nie trzeba ich nawet wkopywać, a jedynie ułożyć obok siebie. Jego minusem jest trudność w utrzymaniu z powodu łatwo wrastających w nie trawy i chwastów.
  • Skoszona trawa - najczęściej służy do oddzielenia trawnika od grządek warzywnych. Stanowi rozwiązanie doraźne: nie wymaga inwestycji, ale też szybko może zostać rozniesiona przez wiatr.
  • Wiklina - ładny materiał na palisady ogrodowe, który niewątpliwie doda rabatkom uroku. Niestety, jest niezbyt trwała w naszym klimacie. Wskutek mrozów i wilgoci wymaga częstej wymiany. Nie jest także odporna na uszkodzenia mechaniczne.
  • Rollborder drewniany - ma zalety estetyczne podobnie jak wiklina, natomiast musimy się liczyć z koniecznością jego impregnacji i również krótkim czasem użytkowania.

Obrzeża z tworzywa sztucznego (obrzeża plastikowe)

Elastyczne obrzeża cieszą się coraz większą popularnością z powodu swojej uniwersalności. Można z nich w prosty sposób formować ścieżki, łuki, a nawet okręgi. Obrzeża trawnikowe wykonane z mocnego tworzywa sztucznego są wytrzymałe i odporne na kapryśne warunki atmosferyczne. Niska temperatura, opady i promienie słoneczne nie zaszkodzą tym materiałom.

  • Listwy plastikowe (geoBORDER) - pochodzące z recyclingu są łatwe w montażu i mają dużą wytrzymałość. Dostępne są w trzech wysokościach: 45 mm, 58 mm, 78 mm. Po zmontowaniu ze sobą poszczególnych elementów i wbiciu w ziemię za pomocą specjalnych kotew, zasypujemy je wybranym przez siebie materiałem - takim jak grys, żwir, kamień ozdobny czy kora dekoracyjna.
  • Taśma plastikowa - to idealne rozwiązanie w nowoczesnym ogrodzie, złożonym z rabat o abstrakcyjnych kształtach. Jest tania, jednak stanowi trudność w układaniu. Trzeba bowiem zwracać uwagę na głębokość wbicia w podłoże - wszędzie powinna być równa, a zatem podczas pracy przyda się poziomica.
  • Rollborder plastikowy - jego zaletą jest również łatwość montażu. Rozwijamy go wzdłuż wyznaczonej wcześniej przez sznurek linii i wbijamy poszczególne elementy w podłoże. Niestety, nie prezentuje się on zbyt estetycznie w porównaniu z dwoma poprzednimi przykładami. Jeżeli planujemy w swoim ogrodzie widoczne elementy rozgraniczające, lepiej postawić na te z naturalnych materiałów. Natomiast plastikowe obrzeża trawnikowe sprawdzą się w mniej eksponowanych miejscach działki.

Obrzeża ogrodowe z materiałów budowlanych

Granit i elementy betonowe tworzą najbardziej trwałe obrzeża. W odróżnieniu od obrzeży plastikowych, nie ulegną uszkodzeniu w trakcie koszenia. Nie wymagają także impregnacji, jak w przypadku drewna. Są dość drogie, ale służą przez wiele lat.

  • Obrzeże z kostki brukowej - należy do tych najtrwalszych. Może być zbudowane z granitu lub betonu, a z pomocą odpowiedniego ułożenia elementów uzyskamy dowolny kształt. Dwa rzędy kostki tworzące schodek ułatwiają znacznie koszenie trawnika. Wystarczy wówczas najechać kosiarką na niższy rząd, aby precyzyjnie skrócić trawę wzdłuż rozgraniczenia.
  • Obrzeża betonowe chodnikowe - czyli tradycyjne krawężniki, służą do wyznaczania prostych ścieżek i alejek.
    Palisady ogrodowe betonowe - składają się z walców w kolorze terakoty lub kostki brukowej, o kilkunastu centymetrach wysokości . Można z nich tworzyć najróżniejsze wzory.
  • Proste murki - stanowią rozwiązanie alternatywne. Ich budowa wymaga więcej czasu i sił, ale są trwałe i efektowne. Jeśli wewnątrz wysypiemy je ziemią, możemy je wykorzystać jako donicę, jeśli zaś zabudujemy od góry - mogą posłużyć nam jako ławka.
  • Obrzeża metalowe - łatwo dające się wyginać, stalowe lub aluminiowe opaski. Są przydatne, kiedy mamy do czynienia z rabatami kwiatowymi o fantazyjnych kształtach.
  • Cegła - pochodząca z rozbiórki to ekologiczny sposób na bezkosztowe obrzeże trawnikowe. Nadaje się świetnie do układania linii prostej.

Jak układać obrzeża trawnikowe?

Montaż obrzeża wymaga możemy opisać w kilku krokach: zaczynamy od przygotowania narzędzi i materiałów. Następnie wyznaczamy linie pod obrzeże za pomocą sznurka i palików. Wzdłuż nich w zależności od typu obrzeża wykonujemy wykop lub usuwamy tylko cienką warstwę ziemi. Rozkładamy i mocujemy elementy, a na koniec sprawdzamy ich poziomy.

Obrzeże ogrodowe na lata

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy już sobie ogrodów pozbawionych rozgraniczenia różnych nawierzchni. Ich imponujący wygląd uzyskamy tylko dzięki wielu godzinom naszej pracy.