Duży stół z desek, przy którym możesz organizować rodzinne obiady lub spotkania ze znajomymi, jesteś w stanie wykonać samemu. Taki mebel można później umieścić w jadalni, w salonie, na tarasie, w ogrodzie lub na działce.
Wykonanie stołu z desek nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, w końcu składa się on tylko z blatu i nóg. Będziesz jednak potrzebować specjalistycznych narzędzi, odpowiednich materiałów oraz czasu. Mebel, przy którym będzie mogło zasiąść np. 6 czy 8 osób, musi mieć odpowiednie wymiary. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak wykonać duży drewniany stół o wymiarach 155 × 100 × 75 cm.
Co będzie potrzebne do zrobienia stołu z desek?
Dużych rozmiarów stół do jadalni, salonu lub na taras, przy którym zmieści się nawet 10 osób, powinien mieć wymiary 155 × 100 × 75 cm. Materiały, jakie będą potrzebne do wykonania takiego mebla, to:
- deski na blat – 7 sztuk o wymiarach 14 × 2 × 155 cm każda;
- kantówka na nogi – 4 sztuk o wymiarach 6 × 6 × 73 cm każda;
- deski na opaski dookoła stołu – 2 sztuki o wymiarach 6 × 2 × 90 cm i 2 sztuki o wymiarach 6 × 2 × 141 cm;
- listewka – 2 sztuki o wymiarach 4,5 × 2 × 86 cm każda.
Narzędzia i inne akcesoria, które przydadzą się do wykonania stołu z desek:
- bity;
- klej;
- piły;
- pistolet do kleju;
Jak zrobić stół drewniany? Rozpoczęcie pracy
Pracę przy konstruowaniu drewnianego stołu rozpocznij od docięcia pilarką ukosową, stołową lub ręczną wszystkich jego drewnianych elementów, a następnie wygładź krawędzie szlifierką lub frezarką i frezem krawędziowym z łożyskiem oporowym. Na tym etapie, jeszcze przed połączeniem ze sobą elementów stołu z desek, warto pomalować wszystko farbą akrylową. Między kolejnymi warstwami, po wyschnięciu farby, warto przetrzeć powierzchnię lekko szlifierką oscylacyjną z drobnym papierem. Dzięki temu dobrze zabezpieczysz przed wilgocią poszczególne części. To szczególnie ważne, jeśli stół będzie stał na zewnątrz, np. na tarasie, w ogrodzie albo na działce.
Stół z desek – łączenie drewnianych elementów
Składanie poszczególnych elementów drewnianego stołu rozpocznij od połączenia kantówek, które staną się nogami, z opaską, czyli deską o długości 141 cm. W tym celu możesz użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Następny etap to połączenie krótszej opaski bocznej z nogą stołu. Pamiętaj, aby na tym etapie prac zachowywać kąty proste między poszczególnymi elementami konstrukcji mebla. Wykonując drewniany stół, musisz zadbać nie tylko o zachowanie kątów prostych, lecz także o jego stabilność. Aby dodatkowo umocnić i ustabilizować konstrukcję, warto umieścić listewki tuż przy nogach.
Następny krok to ułożenie desek na blat stołu. Pamiętaj, aby z każdej strony konstrukcja ta wystawała na odpowiednią długość. Na tym etapie prac możesz zadecydować, czy chcesz, aby poszczególne deseczki do siebie przylegały, czy wolisz zachować odstępy. Z praktycznego punku widzenia lepszym rozwiązaniem są przylegające deski, natomiast pod względem estetyki ciekawiej mogą wyglądać przerwy między nimi. Nie powinny być jednak większe niż 0,5–1 cm. Pamiętaj, aby dokładnie wymierzyć i oznaczyć przerwy między deskami blatu, gdyż każda nierówność bardzo niekorzystnie wpłynie na efekt wizualny. Każdą deskę wkręcaj oddzielnie, a gdy cały blat będzie już gotowy, przymocuj go na stałe do dolnej części stołu.
Jak zrobić stół drewniany? Prace wykończeniowe
Ostatni etap prac przy montażu stołu z desek to malowanie lub zabezpieczenie całości lakierem. Wcześniejsze malowanie poszczególnych desek służyło jedynie zabezpieczeniu ich przed wilgocią. Podczas montażu farba mogła poodchodzić, dlatego na koniec należy nanieść ostatnią warstwę farby i ciesz się własnoręcznie wykonanym stołem z desek.